Weronika Gajda (z pilką) fot. Karol Makowski

W rozgrywanym w bańce meczu eliminacji do EuroBasket 2021 Polska reprezentacja koszykarek przegrywa. Po dwóch meczach w tych eliminacjach nie mamy jeszcze wygranej.

Spotkanie zaczęło się dobrze dla naszego zespołu. Prowadzenie 4:0, a kilka chwil później 13:6 dawało nadzieję.

Druga kwarta spotkania to dwa błęsy 24 sekund rywalek. W następnej akcji strzelecką niemoc celnym rzutem zza linii 6,75 przełamała grająca kilka sezonów temu w zespole z Gdyni Chantelle Handy, która to była także wiodącą postacią kolejnych akcji drużyny z Wielkiej Brytanii.

Główną bronią rywalek w drugiej kwarcie były rzuty za trzy punkty, które dały im prowadzenie 22:20. Oprócz wspomnianej Handy, za trzy trafiały także Janice Monakana oraz Eilidh Simpson i na 2,5 minuty przed zakończeniem pierwszej połowy było 33:23.

Po zmianie stron po punkach Julii Adamowicz oraz Weroniki Gajdy, straty zostały zmniejszone do pięciu „oczek” – 32:37, jednak w odpowiedzi skuteczna była Temi Fagbenle. Po tym fragmencie oba zespoły nie mogły oddać celnego rzuty, a przerwała to dopiero kolejna „trójka” Renee Busch, dająca wynik 48:32. Waleczne biało-czerwone, które wyjątkowo w tym spotkaniu prowadził Karol Kowalewski rwanymi akcjami ponownie zmniejszały straty i w 28 minucie przegrywały 41:48.

W ostatniej kwarcie ponownie punktować zaczęła Handy oraz Monakana, po której to trzech celnych rzutach wolnych przewaga ponownie wzrosła i wynosiła już 19 punktów – 63:44. W ostatnich minutach obraz gry nie uległ zmianie i z drugiej wygranej w fazie grupowej kwalifikacji, mogły cieszyć się Brytyjki.

Liderką kadry Polski była Marissa Kastanek, która rzuciła 16 punktów i dodała do tego 5 zbiórek. Rywalki w całym spotkaniu trafiły aż 10 razy zza linii 6,75, przy 4 takich trafieniach Polek.

Wielka Brytania – Polska 77:49 (10:15, 27:13, 16:13, 24:8)

Wielka Brytania: Handy 19, Anigwe 15, Simpson 12, Green 10, Fagbenle 8, Monakana 8, Busch 3, Robb 2

Polska: Kastanek 16, Gajda 10, Skobel 7, Adamowicz 6, Koc 6, Kaczmarczyk 2, Rembiszewska 2, Telenga 0, Stankiewicz 0, Drop 0