W piątkowy wieczór po 40-dniowej przerwie powróciła PKO BP Ekstraklasa. Dzisiaj również czeka nas dawka emocji na murawie. Przyjrzyjmy się zatem kolejnej drużynie tych ligowych rozgrywek. Jak wygląda sytuacja Lechii Gdańsk po przerwie zimowej?

Bilans

Biało – Zieloni zakończyli rundę jesienną na 8. miejscu w tabeli z 19. punktami na koncie. Triumfowali 6 razy, zaliczyli 7. porażek, a raz zremisowali z Zagłębiem Lubin (1:1). Maksymalnym zwycięstwem Lechistów było rozgromienie na swoim terenie Podbeskidzia Bielsko-Biała (4:0). Największej porażki doznali podczas meczu na wyjeździe z Górnikiem Zabrze (0:3). Gdańszczanie w rundzie jesiennej zdobyli łącznie 20 bramek, a 19 utracili. Najlepszym strzelcem w zespole okazał się portugalski napastnik Flávio Paixão zdobywający 7 goli dla drużyny. Nie wszystkie spotkania Lechia kończyła pełną „jedenastką”. Dwa razy przyszło im grać w „dziesiątkę”. W grudniu podrażnieni serią czterech następujących po sobie porażek z Piastem Gliwice (2:0), Lechem Poznań (1:0), Legią Warszawa (2:0) oraz Wisłą Płock (1:0) zaakcentowali koniec rundy jesiennej, pokonując na wyjeździe Cracovię 3:0.

Zimowe sparingi

W ramach przygotowań do rundy wiosennej piłkarze z Pomorza rozegrali 3. sparingi, zwyciężając wszystkie. W pierwszej grze kontrolnej pokonali II-ligowy zespół Sokół Ostróda (3:0), następnie II-ligową Olimpię Grudziądz (9:1), a na koniec i rywala z Ekstraklasy Wisłę Płock (2:0).

Transfery

Klub Lechii Gdańsk na rundę wiosenną wzmocnił się młodymi. Do kadry dołączyli: niespełna 17-letni pomocnik Filip Koperski z czwartoligowych rezerw Biało-Zielonych, 18-letni pomocnik Jan Biegański (GKS Tychy), niespełna 16-letni Antoni Mikułko (dotychczasowy bramkarz rezerw Lechii), 22-letni Mykoła Musolitin (ukraiński obrońca z łotewskiego Valmierza  FC) oraz 22-letni szwedzki pomocnik Joseph Ceesay (Helsingborgs IF). Zespół natomiast opuścili: 21-letni pomocnik Mateusz Sopoćko (Warta Poznań) oraz 21-letni obrońca Rafał Kobryń (Korona Kielce).

Najbliższy mecz ligowy

Pierwsze spotkanie po zimowej przerwie Biało – Zieloni rozegrają już dziś o godzinie 17:30 na swoim bursztynowym stadionie, gdzie w ramach 15. kolejki podejmą Jagiellonię Białystok. Ostatnie spotkanie tych drużyn miało miejsce 28 czerwca 2020 r. Wówczas Lechiści na wyjeździe pokonali „Jagę” 2:1. Czy podopieczni Piotra Stokowca zdążyli się dobrze przygotować do rundy wiosennej? Dowiemy się już za kilka godzin.

Źródło: lechia.pl, 90minut.pl