Ekipa KS 25 Basket Bydgoszcz jako ostatnia awansowała do półfinały Energa Basket Ligi. Rywalkami w drugiej rundzie play off wicemistrzyń Polski sprzed roku będzie obrońca tytułu VBW Arka Gdynia.

Początek piątego decydującego starcia należał do gospodyń ekipy Pszczółki AZS UMCS Lublin. Owszem pierwsze punkty padły łupem Cierry Budrick dla KS 25, ale potem powoli inicjatywę przejmowały zawodniczki trenera Krzysztofa Szewczyka. Trafienia Morgan Bertsch, Jennifer O’Neil i Ilarii Milazzo sprawiły, że lublinianki w ósmej minucie prowadziły 17:7. Sygnałem do podjęcia walki, były jeszcze trafienia Angeliki Stankiewicz. Reprezentantka Polski jeszcze w pierwszej kwarcie zdobyła sześć oczek z rzędu. Po wznowieniu gry w drugiej odsłonie lubelskie akademiczki ponownie odskoczyły za sprawą trafień Zuzanny Sklepowicz i Klaudii Niedźwiedzkiej (trójka) na dziesięć punktów. Druga kwarta zaczęła przebiegać pod dyktando akademiczek z Lublina. Bydgoszczanki nie mogły przełamać rywalek. Ekipa KS 25 Basket nie mogła zejść poniżej siedmiopunktowej straty do drużyny AZS. Lublinianki jeszcze w dziewiętnastej minucie prowadziły po akcji 2+1 Morgan Bertsch 35:22. Kamila Michałek w końcówce zmniejszyła straty do dziesięciu oczek, ale gra bydgoszczanek nie wyglądała dobrze. Zawodziły liderki Cierre Burdick (4 pkt i 2/10 z gry w pierwszej połowie) oraz Shante Evans (9 punktów, 3/10 z gry).

Po zmianie stron wicemistrzynie z 2019 roku musiały zmienić coś w swojej grze. Robiły to powoli, ale ważne dla bydgoszczanek było to, że z czasem skutecznie.  Kolejne punkty Burdick, McBride czy też Stankiewicz zmniejszały powoli straty do rywalek. Fakt, że po trzech kwartach prowadzenie było po stronie Pszczółki AZS, ale wynik 48:45 dawał nadzieję na emocje. I takowe były. Przez dłuższy okres w czwartej kwarcie przewaga gospodyń wahała się na poziomie trzech-pięciu punktów, ale straty i faule drugiej części ostatniej kwrty otworzyły szanse dla gości. I bydgoszczanki wykorzystały nadażającą się okazję. W końcówce Angelika Stankiewicz zdobyła cztery punkty z rzędu, a potem dwa dorzuciła Julie McBride. Prowadzenia bydgoszczanki nie oddały do końca meczu.

Bydgoszczanki już 27 marca mają w planach pierwsze półfinałowe starcie w Gdynii z mistrzyniami Polski VBW Arką.

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin – KS Basket 25  Bydgoszcz 56:57 (18:13, 18:13, 12:19, 8:12)

stan rywalizacji: 2-3 awans: KS Basket 25 Bydgoszcz

Lublin: Bertsch 20, O’Neill 12, Milazzo 8, Sklepowicz 6, Niedźwiedzka 5, Fassina 3, Pavel 2
Bydgoszcz: McBride 14, Stankiewicz 14, Evans 13, Burdick 10 (15zb), Michałek 5, Boonstra 1