W środowy wieczór w decydującym spotkaniu o awans do półfinału PlusLigi Trefl Gdańsk podejmował u siebie w Ergo Arenie VERVĘ Warszawa ORLEN Paliwa. Obydwie drużyny jako jedyne z ćwierćfinałowych duetów potrzebowały tego trzeciego starcia do rozstrzygnięcia rywalizacji. W meczu ostatniej szansy to siatkarze ze stolicy pokazali zdecydowanie lepszą formę, pokonując Gdańskie Lwy bez straty seta i tym samym zameldowały się w półfinale!

Podopieczni Andrei Anastasiego w półfinale zmierzą się z Jastrzębskim Węglem, zaś gdańszczanom pozostała walka o 5. miejsce z Asseco Resovia Rzeszów.

1 set

Emocjonujący mecz w sopockiej hali rozpoczęli goście, zdobywając pierwszy punkt po nieudanym ataku 25-letniego Bartłomieja Lipińskiego wybijającego na aut. Kolejny punkt zdobyli siatkarze z Pomorza po mocnym ataku po przekątnej Mariusza Wlazłego. Następnie powstałe błędy siatkarzy Trefla dały 2. oczka więcej przyjezdnym ze stolicy (3:1). Podopieczni Michała Winiarskiego nie odpuszczali i szybko doprowadzili do remisu (4:4), m.in. za sprawą mocnego lewego bloku gdańszczan, na który nadział się sam Król. Jednak od tego momentu podopieczni Andrei Anastasiego zaczęli wysuwać się na prowadzenie. Wpierw o 2. oczka (7:5, 8:6, 11:9), m.in. po skutecznym ataku mierzącego 206 cm Andrzeja Wrony, a następnie o 3-4. punkty (12:9, 20:16, 23:19). Przyjezdni oprócz bardzo dobrej formy skorzystali także na zepsutych zagrywkach gdańszczan oraz na ich zbyt mocnych atakach wybijanych na aut, co ostatecznie przyniosło im wygraną tego seta 25:21.

2 set

Zepsuta zagrywka niemieckiego siatkarza Moritza Reicherta dała pierwszy punkt drużynie ze stolicy, ale tę sytuację szybko odratował kapitan Trefla (wpierw skutecznym atakiem z lewego skrzydła, a następnie asem serwisowym) i gdańszczanie wyszli na prowadzenie 3:2. Kilka błędów siatkarzy z Warszawy dało Żółto-Czarnym 2. oczka przewagi (5:3, 7:5, 8:6), a po asie serwisowym 26-letniego rozgrywającego Marcina Janusza Gdańskie Lwy prowadziły już 3. punktami (9:6). Postawiony pod ścianą team z Warszawy szybko odrabiał straty, m.in. poprzez zatrzymanie mierzącego 201 cm Bartłomieja Lipińskiego na bloku przez Andrzeja Wronę. Chwilę później przyjezdni wyszli na prowadzenie po asie serwisowym Igora Grobelnego (10:9). Wówczas błędy obydwu drużyn poskutkowały kilkoma remisami (10:10, 11:11, 12:12). Taką wyrównaną grę przerwali siatkarze VERVY, zostawiając drużynę Trefla w tyle aż o 5. punktów przewagi (17:12), głównie za sprawą skutecznych ataków 23-letniego przyjmującego Bartosza Kwolka, jak i jego asa serwisowego. Nie pomógł as serwisowy Bartosza Pietruczuka ani mocny atak z prawej strony mierzącego 208 cm Kewina Sasaka, bo ten set również wymknął się spod kontroli gdańszczan i podopieczni Andrei Anastasiego wygrali kolejną partię spotkania z przewagą 6. punktów (25:19).

3 set

Początek tego seta zakończył się punktem dla gospodarzy za zatrzymanie Bartosza Kwolka na lewej stronie siatki. Jednak zepsuta zagrywka kapitana Trefla, a następnie dwa skuteczne ataki Jana Króla (198 cm) dały szybko przewagę przyjezdnym (4:2). Zatrzymanie belgijskiego siatkarza polskiego pochodzenia Igora Grobelnego na bloku Mariusza Wlazłego oraz as serwisowy Łukasza Kozuba dał w pewnym momencie 1. punktową przewagę gospodarzom (7:6). Jednak siatkarze ze stolicy nie pozwolili długo triumfować nad sobą i szybko doprowadzili do remisu (7:7). Następnie równie szybko wyszli na 5. punktowe prowadzenie, głównie za sprawą skutecznego w atakach Jana Króla oraz dzięki jego asowi serwisowemu (13:8). Siatkarze z Grodu Neptuna od połowy tej partii wyglądali na zrezygnowanych. Nie udało im się odrobić strat, a wręcz je jeszcze pogłębili, przegrywając tego seta 7. punktami (18:25). Tym samym Trefl Gdańsk definitywnie odpadł z walki o medale, a VERVA melduje się w półfinale.