W spotkaniu 1/8 finału turnieju Mutua Madrid Open Iga Świątek przegrała z rozstawioną z numerem „1”, Australijką Ashleigh Barty 5:7, 4:6.

Los już w 1/8 finału skojarzył ze sobą zwyciężczynie Rolanda Garrosa z 2019 roku oraz z roku 2020 gdy historyczne zwycięstwo odniosła polska tenisistka. W pojedynek lepiej weszła Świątek, która wykorzystała w drugim gemie czwartego break pointa i przełamała rywalkę. Niestety najlepsza obecnie tenisistka na świecie w piątym gemie przełamała sklasyfikowaną na 17. miejscu w rankingu WTA Światek. Polka po raz kolejny przegrała gema przy własnym serwisie i w 12 gemie nie zdołała przełamać rywalki i przegrała 7:5.

W drugim secie już w trzecim gemie reprezentantka Polski straciła własny serwis i jak się okazało był to kluczowy gem nie tylko dla losów drugiego seta jak i całego spotkania.