W czwartym spotkaniu finałowym fazy play-off I ligi siatkarek UNI Opole pokonał w Mielcu Stal 3:1 i dzięki trzeciemu odniesionemu zwycięstwu w tej rywalizacji awansował do siatkarskiej elity. To historyczny sukces opolskiej siatkówki.

Podbudowane sobotnim zwycięstwem mielczanki z impetem rozpoczęły dzisiejszą rywalizację, uzyskując kilkupunktową przewagę. Dobre ataki Dudy i czujna postawa na siatce Stroiwąs pozwalała na dominację w pierwszej partii. W pewnej chwili wydawało się jednak, że opolanki przechylą szalę na swoją korzyść. Mimo udanego ich pościgu (20:20) gospodynie wróciły na swój poziom i na finiszu z powrotem uzyskały przewagę.

Od drugiego seta role zdecydowanie się odwróciły. Opolanki drugi akt spotkania zaczęły od wyraźnego dyktatu, a 5. punktów przewagi (3:8) na dobry początek dodało im pewności siebie. Mielczanki miały problem na przyjęciu, zaś po drugiej stronie siatki świetnie ten element przerabiała Ciesiulewicz. Na skrzydłach coraz lepiej wyglądały ataki Stronias i Sieradzkiej i partia cały czas była pod kontrolą UNI.

Kolejny set lepiej zaczęły mielczanki. Dzięki atakom Dudy i Łukasiewicz Stal miała 4. punkty przewagi (8:4), ale szybko ten zapas roztrwoniła i set się wyrównał. W środkowej fazie uwidoczniła się klasa zespołu z Opola, który świetnie pracował w elemencie blok-obrona, a następnie wyprowadzał udane kontry.

Ekipa z Mielca starała się jeszcze dojść rywalki (17:19), ale te były w transie i nie pozwoliły konkurentkom na wiele, pewnie wygrywając seta (20:25) i obejmując prowadzenie w meczu.

Czwarta partia początkowo trzymała w napięciu. Raz jedna, a raz druga strona próbowała odskoczyć, ale większe zmęczenie rywalizacją przejawiały mielczanki. Po dysonansach na tablicy wyników, opolanki miały całą serię odbiorów, a ataki mielczanek przypominały bicie głową w mur. Przyjezdne wyszły na 6. punktowe prowadzenie (11:17) i chociaż zawodniczki z Mielca otrząsnęły się i zaczęły przy serwach Molendy gonić wynik, na finiszu ponownie oddychały „rękawami”. Zagrania opolanek przypieczętowały ich zasłużony awans, który sprawia, że w przyszłym sezonie do Opola będą zjeżdżać ekipy z krajowej elity.

STAL MIELEC – UNI OPOLE 1:3  (25:21, 20:25, 20:25, 21:25)

MVP: Marta Ciesiulewicz

Stal Mielec: Łukasiewicz , Samul, Laskowska, Stroiwąs, Żabińska, Pelczarska,  Bryda, Molenda, Mras, Duda, Wardęga, Hatala

UNI Opole: Wąsik, Orzyłowska, Stronias, Rybak, Borawska, Ciesiulewicz, Muszyńska, Trojan, Adamek Makarowska, Sieradzka