W środowe popołudnie w ramach zaległej 28. kolejki rozgrywek na poziomie Fortuna I Ligi Arka Gdynia rozegrała mecz na własnym stadionie, podejmując Sandecję Nowy Sącz. W ekscytującym spotkaniu drużyn z dwóch krańców Polski, Żółto-Niebiescy pewnie pokonali „Biało-Czarnych” 3:0 i są coraz bliżej bezpośredniego awansu do Ekstraklasy. A to wszystko za sprawą rewelacyjnego hat-tricka 19-letniego Macieja Rosołka.

Arka Gdynia dość szybko wyszła na prowadzenie w tym spotkaniu, bo już w zaledwie 7. minucie za sprawą gola Macieja Rosołka. „Sączersi” nie byli w stanie zmienić wyniku meczu, gdyż drużyna z Gdyni cały czas kontrolowała przebieg meczu na boisku. W drugiej połowie kolejną bramkę dla teamu znad morza również zdobył Maciej Rosołek (60. minuta) tak jak i tą trzecią w doliczonym czasie gry (90+2). Wypożyczony z Legii 19-latek dał prawdziwe show kibicom przy Olimpijskiej w Gdyni. A to zapewne nie umknęło uwadze siedzącemu na trybunach trenerowi warszawskiego klubu Czesławowi Michniewiczowi.

Na trybunach po raz pierwszy od siedmiu miesięcy można było zobaczyć i usłyszeć blisko 3,5 tys. kibiców. Stęsknieni „Arkowcy”, chcąc się dostać na mecz, wypełnili również sektory gości (limit do 25% został wyczerpany w stu procentach).

Drużyna znad morza trwa bez porażki ligowej już od 8. spotkań, a wszystkie ostatnie pięć meczów wygrała. Po dzisiejszym spotkaniu gospodarze, choć wciąż zajmują 4. miejsce, to gromadząc 55. punktów, mają już tylko oczko straty do zespołów z drugiej i trzeciej lokaty, mających po 56. punktów (GKS Tychy i Radomiak Radom). Podopieczni Dariusza Marca wciąż są na realnej drodze powrotu do elit. Sandecja bez zmian znajduje się tylko na 11. pozycji, choć jeszcze do niedawna była okrzyknięta mianem drużyny niepokonanej przez kolejnych 17. meczów.

I połowa

Pierwszy gwizdek arbitra Zbigniewa Dobrynina na Stadionie Miejskim przy Olimpijskiej w Gdyni zabrzmiał o godz. 17:40 i od środka boiska rozpoczęli gospodarze. Już w 7. minucie wynik meczu, ku uciesze publiczności, otworzyli „Żółto-Niebiescy”. Arkadiusz Kasperkiewicz (Arka Gdynia) wpadł jak burza z futbolówką w pole karne rywala, biegnąc wprost na końcową linię. Wówczas, ratując piłkę wypadnięciem na aut, zręcznie wycofał ją w pole karne, a tam do piłki podbiegł 19-letni Maciej Rosołek (Arka Gdynia) i strzelił wprost do bramki przyjezdnych. Do przerwy zespół znad morza cały czas kontrolował przebieg meczu na boisku, nie dopuszczając rywala do żadnej skutecznej akcji na murawie. Natomiast Sandecja nie zabiegała zbytnio o ofensywę. Piłkarze z województwa małopolskiego starali się raczej nie stracić kolejnej bramki, niż ugrać coś dla siebie. Do przerwy posiadanie piłki na korzyść miejscowych (63:37) tak jak i wynik 1:0.

II połowa

W okrzykach skandujących kibiców – „Areczko tylko zwycięstwo” od środka boiska rozpoczęli goście. Jednak to zespół z Gdyni miał po zaledwie 15. minutach od przerwy, kolejny powód do dumy. 25-letni ekwadorski pomocnik Christian Alemán (Arka Gdynia) zagrał w pole karne, a tam tą podkręconą piłkę przejął Maciej Rosołek (Arka Gdynia) i pewnym strzałem na bramkę rywala zdobył drugiego gola, ogrywając golkipera przyjezdnych i wbiegających do bramki dwóch sądeckich obrońców. W 69. minucie „Żółto-Niebiescy” byli o krok od zdobycia trzeciego gola na swoje konto w tym spotkaniu, a 36-letni napastnik, pochodzący z Rio de Janeiro Marcus de Silva (Arka Gdynia) był o włos od zdobycia bramki, dającej mu tytuł najlepszego strzelca w historii Arki Gdynia. Tej trzeciej bramki dla gdynian doczekali się kibicie skandujący „Jeszcze jedna!” w doliczonym czasie gry przez arbitra z Łodzi. Zdobywcą bramki po raz trzeci Maciej Rosołek (Arka Gdynia). Marcus de Silva (Arka Gdynia) podał w pole karne do Kamila Mazka (Arka Gdynia), a ten do lepiej ustawionego 19-latka, który głową zdobył hat-tricka w tym spotkaniu. Chwilę później gwizdek sędziego definitywnie zakończył mecz pewnie wygrany przez ekipę z Gdyni 3:0.

Fortuna I Liga – 28. kolejka (19.05.2021r.)

Arka Gdynia vs Sandecja Nowy Sącz 3:0 (1:0)

Bramki: 7. Rosołek (ARG), 60. Rosołek (ARG), 90+2. Rosołek (ARG)

Żółte kartki: 27. Rubio (SAN), 55. Żebrowski (ARG), 72. Prochownik (SAN), 77. Alemán (ARG)

Arka Gdynia: Kajzer, Danch, Marcjanik, Memić, Siemaszko (55. Marcus), Deja, Alemán, Letniowski (90. Ł. Wolsztyński), Kasperkiewicz, Żebrowski (80. Mazek), Rosołek. Trener: Dariusz Marzec.

Sandecja Nowy Sącz: Tokarz – Danek, Hajda, Piter-Bućko, Dziwniel (87. Basta), Kuźma (87. Żołądź), Chmiel, Kasprzak, Walski (79. Małkowski), Ogorzały (67. Błanik), Rubio (46. Prochownik). Trener: Dariusz Dudek

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź)