23 czerwca w rosyjskim Petersburgu reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegra decydujący mecz o awansie do 1/8 finału Euro 2020. Rywalem „Biało-Czerwonych” będzie reprezentacja Szwecji.

Historia meczów pomiędzy Polską, a Szwecją rozpoczęła się w 1922 roku w Sztokholmie, kiedy to wygraliśmy 2:1. W latach 1922-1937 z Szwedami graliśmy dość często, gdyż na 10 spotkań zanotowaliśmy 5 zwycięstw. Ostatnie zwycięstwo nad reprezentacją „Trzech Koron” zanotowaliśmy w sierpniu 1991 roku w Gdyni. Zwycięskie bramki dla naszej reprezentacji strzelili: Wojciech Kowalczyk oraz Mirosław Trzeciak.

W pozostałych spotkaniach byliśmy bezwzględnie pokonywani przez Szwedów, po za jednym wyjątkiem. 22 maja 1997 w  Sztokholmie po pierwszej nasza reprezentacja znajdowała się w bardzo beznadziejnej sytuacji przegrywając 0:2. W drugiej połowie nasi zagrali zupełnie inaczej. W 67 minucie kontaktową bramkę strzelił Krzysztof Bukalski, natomiast w końcowej fazie spotkania dokładnie w 87 minucie bramkę na wagę remisu strzelił Radosław Kałużny.

Ostatnie spotkanie z Niebiesko-żółtymi grając w meczu towarzyskim stoczyliśmy, 5 czerwca 2004 roku. Zawodnicy chcieli odegrać się na Szwedach za to, że ci… odpuścili Łotyszom ostatni mecz grupowy (1:0 dla Łotwy), przez co Polacy nie zagrali w barażach o awans do mistrzostw Europy w Portugalii. Spotkanie ze Szwecją zakończyło się wynikiem 1:3, natomiast honorowego gola dla naszej kadry w 89. minucie strzelił ówczesny zawodnik Wisły Kraków, Damian Gorawski.

Bilans: 26 meczów; 8 zwycięstw Polski, 4 remisy, 14 porażek; bramki: 37-56 dla Szwecji