Włochy zostały po Hiszpanii drugim półfinalistą Euro 2020. W ćwierćfinale na polu pokonanych pozostawili Belgów.

Włosi dwukrotnie cieszyli się z gola otwierającego wynik spotkania. W 13. minucie po dograniu z rzutu wolnego piłkę w siatce umieścił Bonucci, lecz na spalonym był biorący udział w akcji, Chiellini.

W bramce Włochów kapitalne interwencje notował Donnarumma, który najpierw zatrzymał strzał De Bruyne, zaś kilka chwil później okazał się lepszym w starciu z Lukaku.

Pierwsze poprawne trafienie miało miejsce w 31. minucie. Stratę Belgów przed polem karnym wykorzystali Włosi. Świetnym podaniem został obsłużony wbiegający w pole szesnastu metrów, Barella, który mimo asekuracji obrońców zdołał wpakować piłkę do siatki. Italia poszła za ciosem i 44. minucie bramkę po uderzeniu zza szesnastki zdobył Insigne.

Belgowie zdawali się być w trudnej sytuacji, lecz jeszcze przed przerwą znaleźli sposób na zdobycie bramki kontaktowej, co zapowiadało wielkie emocje w drugiej połowie. W doliczonym czasie pierwszej części spotkania bramkę z karnego zdobył bowiem Lukaku.

W drugiej połowie Belgowie próbowali gonić. W 61. minucie do Lukaku dogrywał De Bruyne, lecz pierwszy z nich trafił wprost w interweniującego na linii bramkowej, Spinazzolę. W 70. minucie piłkę przed bramkę dogrywał natomiast Chadli, lecz w futbolówkę nie trafił wspominany Lukaku.

Ostatecznie Włosi nie oddają wygranej. W ćwierćfinale pokonują Belgów 2:1 i w walce o finał zmierzą się z Hiszpanią.