sport.cz

W 1/8 finału Mistrzostw Europy doszło do pojedynku Hiszpanów ze Szwajcarami. Zwycięzcę meczu musiały wyłonić karne. W nich okazali się lepsi Hiszpanie.

Pierwsza połowa była zdecydowanie zdominowana przez piłkarzy z półwyspu iberyjskiego. To oni dochodzili do wielu sytuacji strzeleckich, lecz wielu z nich nie potrafili wykorzystać. Świetnie w bramce Szwajcarów spisywał się Sommer. W 8. minucie spotkania skapitulował on po strzale z woleja Jordiego Alby, który odbił się jeszcze od Zakariego i wpadł do bramki zaskoczonego golkipera Helwetów. Szwajcarzy nie potrafili odpowiedzieć na to trafienie.

W drugiej połowie Helweci starali się przeciwstawić Hiszpanii. Jednak to im nie wychodziło. Przełamanie przyszło w 68. minucie po dużym błędzie w obronie Hiszpanów. Piłkę przechwycił Xherdan Shaqiri, który bez problemu pokonał Unaia Simona. Szwajcarzy uwierzyli, że mogą strzelić jeszcze jedną bramkę i zaczęli tworzyć sobie okazję. Od 77. minuty musieli sobie radzić bez Freulera, który po ostrym wejściu obejrzał czerwoną kartkę. Mimo to żaden gol już nie padł w regulaminowym czasie gry.

O rozstrzygnięciu miała zadecydować dogrywka, która była zdominowana przez Hiszpanów. To oni bardziej chcieli strzelić gola na wagę zwycięstwa, a Szwajcarzy skupili się na obronie wyniku i wyczekiwaniu serii rzutów karnych.

Podczas jedenastek zarówno jedna jak i druga reprezentacja nie uniknęła błędów. Po stronie Hiszpanów nie wykorzystał wapna Sergio Busquets oraz Rodri. Natomiast u Helwetów mylili się Schaer, Akanji oraz Vargas. Ostatecznie to Hiszpanie wyszli z tego pojedynku zwycięsko wygrywając 3:1.

Tym samym Szwajcaria żegna się z turniejem. Hiszpanie zagrają w ćwierćfinale ze zwycięzcą meczu Włochy vs Belgia.