Ogniwo Sopot (ogniwosopot.pl)

W niedzielne popołudnie gospodarz meczu finałowego ekstraligi rugby Ogniwo Sopot pokonał na własnym stadionie przy ul. Jana z Kolna Master Pharm Rugby Łódź 19-15 (13-6) zdobywając po raz jedenasty w swej historii tytuł mistrza Polski.

Choć różnica punktowa była niewielka, to jednak łodzianie muszą zadowolić się tytułem wicemistrza Polski. Brązowym medalistą tego sezonu został Orkan Sochaczew, który wczoraj na terenie Bemowskiego Ośrodka Piłki Nożnej pokonał warszawską Skrę 17-0 (10-0).

I połowa

Spotkanie rozpoczęło się od uhonorowania żeńskiej drużyny rugby 7, która tydzień temu w Moskwie zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy. Pierwsze punkty w meczu finałowym zdobył z rzutu karnego Wojciech Piotrowicz (Ogniwo Sopot), który łącznie zdobył aż 14. punktów dla swojego zespołu, stając się bohaterem tego spotkania. Za nim jednak zespół z Trójmiasta zaczął wieść prym w tym spotkaniu, po pół godzinnej grze Master Pharm zdołał objąć prowadzenie 6:3, dzięki dwukrotnemu wstrzeleniu się między słupy przez Michała Kępę (Master Pharm Rugby Łódź). Losy drużyn odmieniła dopiero końcówka pierwszej połowy, która należała do Ogniwa. Najpierw z prawego skrzydła zapunktował Robert Olszewski (Ogniwo Sopot), a następnie Wojciech Piotrowicz (Ogniwo Sopot), który nie tylko wykorzystał podwyższenie, ale w doliczonym czasie wykorzystał również karnego. Dzięki temu sopocianie schodzili na przerwę, prowadząc 13:6.

II połowa

Po przerwie goście starali się szybko odrobić straty. Jednak Michał Kępa zdołał zamienić na punkty tylko jeden z dwóch rzutów karnych. W 54. minucie zespół z Trójmiasta został osłabiony na 10. minut przez żółtą kartkę Marcina Wilczuka (Ogniwo Sopot). Aczkolwiek nawet przy takiej niedogodności sopocianie zdołali zapunktować, bowiem Wojciech Piotrowicz wykorzystał karnego i to aż z 40. metrów. W 64. minucie tym razem przyjezdni zostali osłabieni, gdyż żółtą kartką został ukarany Krystian Pogorzelski (Master Pharm Rugby Łódź) za sprowokowanie przepychanki. Wówczas Wojciech Piotrowicz podwyższył wynik na 19:9. Chwile później Michał Kępa za sprawą dwóch karnych zdobył szybko 6. punktów. Łodzianie walczyli do końca, stosując na finiszu nawet nieprzepisowy blok. Sędzia wówczas zakończył już spotkanie wynikiem 19:15 dla zespołu Ogniwa Sopot sięgającego tym samym po tytuł mistrza Polski sezonu 2020/2021.

Ekstraliga rugby – mecz finałowy (04.07.2021r.)

Ogniwo Sopot – Master Pharm Rugby Łódź 19-15 (13-6)

Punkty Ogniwo: Wojciech Piotrowicz 14, Robert Olszewski 5

Punkty dla Master Pharm: Michał Kępa 15

Ogniwo Sopot: Fidler, Burek, Bysewski (Wilczuk), Tsivtsivadze, Mroziński, Grabowski, Piotrowski, Zeszutek (c), Plichta, Piotrowicz, Czasowski, Burrows, Grebienow, Olszewski, Zhuk. Trener: Karol Czyż

Master Pharm Rugby Łódź: Kramarenko, Plesiński, Mchedlidze, Karpiński, Shevchenko, Kotasa, Justyński, Mirosz, Plichta, Kępa, Urbaniak, Seerane, Dobijański, Wlaźlak, Pogorzelski. Trener: Przemysław Szyburski

Sędzia: Łukasz Jasiński (Pomorski Okręgowy Związek Rugby)