Dzień 11 lipca 2021 roku nie miał być dniem wielkim dla europejskiego futbolu. Sytuacja pandemiczna spowodowała, że pierwotne plany działaczy UEFA zostały brutalnie zweryfikowane i to właśnie ta niedziela przesądziła o losach zwycięstwa w piłkarskim Euro 2020. Górą Włosi, którzy triumfują po karnych.

Wielki finał pomiędzy Anglią i Włochami był różnie odbierany. Wielu nie podobało się, że Anglicy większość turnieju grali u siebie, co miało też miejsce w najważniejszej części rozgrywek włączając w to półfinał i sam finał. Ponadto dyskusje wzbudził kontrowersyjny rzut karny przyznany dla Anglii w dogrywce półfinałowego starcia z Duńczykami.

Szybkie otwarcie wyniku

Ostatecznie przyjęte protokoły musiały zostać zaakceptowane i mecz rozpoczął się wraz z 21:00. Pierwsi przy piłce mieli okazję przebywać Włosi, którzy zdołali doprowadzić do rzutu rożnego, lecz ten nie zakończył się dla nich pomyślnie. Futbolówka wróciła w okolice środka boiska, gdzie już w 3. minucie przejął ją Kane, który przerzucił piłkę na prawo do Trippiera, który bez namysłu dośrodkowuje w pole karne, po czym piłkę w siatce umieszcza niepilnowany Shawa.

Brak dokładności po stronie Włochów

Włosi od razu chcieli odrobić straty i szukali sposobu jak zbliżyć się pod pole karne Anglików, choć bramce Pickforda mogli zagrozić jedynie uderzeniem z rzutu wolnego. W 7. minucie minimalnie nad poprzeczką uderzał jednak Insignie.

Znacznie pewniej swoje akcje konstruowali Synowie Albionu. Pewność i szybkość w rozegraniu sprawiały, że nerwowo było pod bramką Donnarummy. O wyćwiczeniu pewnych rozwiązań po stronie grających u siebie piłkarzy świadczy akcja z 12. minuty. Po raz kolejny piłkę do prawej rozgrywa Kane, zaś w pole karne dośrodkowuje Trippier, lecz tym razem wywalczył tylko rzut rożny.

Italia zdecydowanie nie mogła znaleźć swojego sposobu na ten mecz, w czym być może nie pomagał padający deszcz, a to właśnie z nim na co dzień grają najczęściej Anglicy.W takich sytuacjach potrzeba więc jednostek, które na swoje barki wezmą odpowiedzialność za grę swojej drużyny, co też się wydarzyło. W 34. minucie piłkę w środku pola przejmuje Chiesa. Włoch przebiegł z futbolówką kilkanaście metrów, po czym zdecydował się na mocny strzał, lecz z celnością było mu nie po drodze. Wraz z upływem czasu gra coraz częściej rozgrywana była na połowie Anglików, ale Włochom brakowało precyzji w końcowej fazie akcji. Do przerwy na prowadzenie więc gospodarze, choć formalnie tytuł ten należał się reprezentacji Azzurri.

Determinacja Włochów doprowadziła do dogrywki

Po wyjściu z szatni znacznie lepiej prezentowali się Włosi. W 50. minucie piłkę tuż przed szesnastką otrzymał Isigne, który świetnie się zastawił i był faulowany, po czym sam podszedł do rzutu wolnego. Jego strzał nieznacznie minął bramkę, choć gdyby Włoch skierował ją bardziej do środka trafiłby tuż pod spojenie słupka z poprzeczką. Od tej pory Anglicy rzadko kiedy wyszli na połowę rywala. Włosi potrafili z większą dokładnością dogrywali w stronę kolegów w polu karnym, co w 67. minucie przyczyniło się do rzutu rożnego. Po dośrodkowaniu z prawego narożnika, choć patrząc z perspektywy angielskiego golkipera – z lewego, piłkę głową trafił w słupek Verratii, lecz na posterunku znalazł się Bonucci i Włosi wybuchnęli z radości.

Dogrywka przesądziła o losach spotkania

Jak się jednak okazało, było to jedyne trafienie w tej części meczu, co oznaczało dodatkowe pół godziny gry. W tym czasie kibice zgromadzeni na Wembley, jak i przed odbiornikami telewizyjnymi nie zobaczyli goli, choć nieco więcej do powiedzenia mieli Włosi, lecz i oni w kilku momentach popełniali błędy, do których można zaliczyć faule przed własnym polem karnym. Szansę na gola Italia miała jednak po faulu angielskim, a konkretnie po rzucie wolnym. W 107. minucie bezpośrednio uderzał z dystansu Bernadeschi, zaś futbolówkę z trudem odbił przed siebie Pickford, lecz na tyle szczęśliwie, że żaden z rywali nie zdołał jej dobić do bramki.

Popis bramkarzy w karnych

Serię jedenastek rozpoczęli Włosi, a konkretnie Berardi, który pewnym strzałem wpakował piłkę do siatki. Chwile później jego sukces powtórzył Kane i było 1:1. Już w drugim podejściu skuteczną interwencję zanotował Pickford, który wyczuł intencję Belottiego. Szansę na wyjście na prowadzenie wykorzystał więc Maguire, lecz Włochów przy życiu utrzymał skuteczny Bonucci i zbyt pewny Rashford, który nie trafił w światło bramki.

Wszystko rozpoczynało się niejako na nowo i przedostatnią regulaminowo serię jedenastek skutecznie rozpoczął Bernardeschi. W roli bohatera wystąpił jednak Donnarumma. Włoski golkiper nie tylko obronił strzał Sancho, ale i Saki, co było kluczowe, gdyż chwilę wcześniej Pickford okazał się lepszy w starciu z Jorginho.

Włosi z tytułem dzięki wspaniałej postawie bramkarza. Dla Azzurri to drugie złoto w historii ich występów na Euro. Wcześniej z tytułu najlepszej drużyny na Starym Kontynencie cieszyli się w 1968 roku. W drodze do finału Euro 2020 pokonali w fazie grupowej Turków, Szwajcarów i Walijczyków, zaś w fazie pucharowej rozprawiali się z reprezentantami Austrii, Belgii i Hiszpanii. Zarówno w 1/8, jak i w półfinale rozgrywali dodatkowe minuty po remisie w zasadniczej części spotkania.

Euro 2020 – FINAŁ                                                                                               Włochy 1:1 Anglia (karne: 3:2)