KP, FOT. FIVB, 26 CZERWCA 2021, PZPS.PL

Reprezentacja Polski stanęła na najwyższym stopniu podium XVIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który odbył się w Krakowie. Biało- czerwoni wygrali wszystkie trzy spotkania nie tracąc przy tym ani jednego seta. Podczas meczu z Azerbejdżanem podopieczni Vitala Heynena wygrali seta 25 do… 10! Jest to ważna wygrana z perspektywy zbliżających się wielkimi krokami Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

 

Mało wymagający przeciwnik

W Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, oprócz Polski, brały udział reprezentacje: Norwegii, Egiptu oraz Azerbejdżanu, który w ostatnim momencie zastąpił Tunezję. Dla aktualnych mistrzów świata i wiceliderów rankingu FIVB nie byli to trudni przeciwnicy. Drużyny te zajmują miejsca kolejno: 66., 17. i 61. Żadnego przeciwnika nie można lekceważyć, jednak dla reprezentacji Polski była to w zasadzie formalność. Trzeba było jednak zachować koncentrację i zdać ten test na 5 tuż przed wylotem do Japonii. Dużym plusem była możliwość zaprezentowania się na parkiecie każdego z zawodników. W sobotnim meczu z Azerbejdżanem można było oglądać także występy Tomasza Fornala oraz Norberta Hubera, którzy nie zostali powołani na igrzyska, jednak nadal trenują i będą trenować z drużyną do czasu rozpoczęcia najważniejszego turnieju. Warto wspomnieć, że w Memoriale mogli uczestniczyć głodni meczów kibice. Największą ilość osób zanotowano podczas niedzielnego spotkania z reprezentacją Egiptu- ok. 8000 fanów. Jest to nie lada gratka nie tylko na kibiców, ale także dla zawodników, którzy przez długi czas przez pandemię koronawirusa, byli zmuszeni grać przy pustych trybunach.

Wyniki meczów reprezentacji Polski:

9.07, piątek: Polska- Norwegia 3:0 (25:13; 25:14; 25:20)

10.07, sobota: Polska- Azerbejdżan 3:0 (25:15, 25:12, 25:10)

11.07, niedziela: Polska- Egipt 3:0 (25:13, 26:24, 25:19)

Chwile grozy

Przez moment, podczas meczu z Egiptem, wszyscy fani siatkówki przeżyli chwile grozy, bowiem z parkietu zszedł Michał Kubiak. Na twarzy miał lekki grymas bólu, co od razu sprawiło, że wszyscy spodziewali się najgorszego… kontuzji. Byłoby to ogromną stratą, ponieważ kapitan jest niezwykle istotnym ogniwem reprezentacji, co udowadniał już we wcześniejszych turniejach. Pomaga drużynie nie tylko sportowo, ale jest także liderem i walczakiem, który raz po raz prowadzi reprezentację do zwycięstwa. Uraz Kubiaka, na szczęście dla polskiej siatkówki, okazał się niegroźny i chwilowy. Kapitan wszedł na parkiet już w pełni sił w drugim secie spotkania. Aktualnie drużyna trenuje już w składzie, który wyruszy do Japonii walczyć o najbardziej prestiżowy medal. Zawodnicy muszą więc niezwykle uważać na wszelkiego rodzaju kontuzje, by w pełni sił móc prezentować się na japońskich parkietach. Dodatkowo z drużyną trenują także Tomasz Fornal i Norbert Huber, by pomóc reprezentacji w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Symboliczne przekazanie nadziei olimpijskich

W sobotę, po meczu z Azerbejdżanem, miała miejsce piękna i symboliczna chwila. Mistrzowie olimpijscy z 1976 roku z Montrealu przekazali aktualnym reprezentantom Polski „Płomienie Nadziei”. To nic innego, jak przekazanie zawodnikom nadziei na złoto olimpijskie. Młodszym kolegom po fachu statuetki przekazali m.in. Ryszard Bosek, Edward Skorek czy Grzegorz Wagner, syn niezwykłego trenera Huberta Jerzego Wagnera, który w 1976 roku poprowadził polską reprezentację na szczyt olimpijskiego podium. Polacy są jednym z faworytów tegorocznych Igrzysk, a kibice oraz eksperci pokładają w nich duże nadzieje. Jest to wielka reprezentacja pełna zdolnych zawodników, którzy swoją wartość udowadniali już nie raz, zdobywając m.in. mistrzostwo świata zarówno w 2014 jak i w 2018 roku.

Niedaleka przyszłość

Zaraz po Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, w poniedziałek, biało- czerwoni złożą ślubowanie olimpijskie. Polska kadra do Japonii wyruszy już 13 lipca. Tam odbędą się jeszcze treningi, by już do pierwszego meczu podejść w pełni przygotowanymi. Pierwsze spotkanie natomiast odbędzie się już 24 lipca o godzinie 12:40 (czasu polskiego). Polacy będą rywalizować w grupie A w Arenie Ariake, gdzie ich przeciwnikami będą: Iran, Japonia, Włochy, Kanada i Wenezuela.

Poniżej prezentujemy terminarz meczów reprezentacji Polski:

24 lipca: Polska – Iran (sobota, godzina 12.40)

26 lipca: Polska – Włochy (poniedziałek, godzina 7.20)

28 lipca: Polska – Wenezuela (środa, godzina 9.25)

30 lipca: Japonia – Polska (piątek, godzina 7.20)

1 sierpnia: Polska – Kanada (niedziela, godzina 2.00)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!