Polska zremisowała w Gdańsku z Belgią 1-1 na rozpoczęcie eliminacji Kobiet do Mistrzostw Świata 2023. Polki objęły prowadzenie po strzale Ewy Pajor pod koniec pierwszej części, lecz nie zdołały dowieźć zwycięstwa do finiszu.

Gdańska Polsat Plus Arena była gospodarzem zmagań Polek na inaugurację eliminacji. Podopieczne Niny Patalon, wspierane przez licznie zgromadzoną publiczność chciały dobrze rozpocząć te eliminacje. Organizatorom przyświecał cel pobicia rekordu frekwencji i to się w Gdańsku udało. Mecz oglądało dokładnie 8011 widzów.

Od pierwszych minut Belgijki zyskały optyczną przewagę. Już w trzeciej minucie dobrą okazję miała Tine De Caigny, lecz Anna Szymańska była na posterunku. W ósmej minucie blisko pola Belgijek faulowana jest Gabriela Grzywińska. Piłkę ustawia Adriana Achcińska, lecz jej silny strzał łapie Justien Odeurs. W 19 minucie stworzyła się luka w naszej obronie i Justine Vanhaevermaet uderzyła na naszą bramkę, lecz ten strzał nie sprawił kłopotów Szymańskiej. W 20 minucie długo opatrywana była Odeurs, po starciu z Polkami. Na szczęście dla Belgijek mogła dalej kontynuować grę. W 29 minucie z bliskiej odległości strzela De Caigny, lecz ponownie Szymańska ratuje polski zespół. Minutę później Ewa Pajor zmusiła pressingiem belgijską bramkarkę do wykopu, lecz niewiele brakowało by napastniczka Wolfsburga wyłuskała piłkę spod nóg Odeurs. W 34 minucie mieliśmy przerwę, gdy jeden z kibiców wdarł się na murawę. Po szaleńczej ucieczce stewardzi złapali fana i wyprowadzili ze stadionu.

W 40 minucie Ewa Pajor rozgrzała gdańską arenę. Zdecydowała się na rajd z dryblingiem, minęła dwie rywalki, zagrała piłkę do Natalii Padilli – Bidas, ta z pierwszej piłki do Weroniki Zawistowskiej. Napastniczka Koeln uderza, lecz instynktownie broni Odeurs, wybijając piłkę wprost pod nogi Pajor, która nie marnuje okazji. Polki prowadzą jeden do zera. Zaraz po wznowieniu gry zaś Pajor w roli głównej, ściągnęła na siebie uwagę obrończyń, urwała się im, lecz jej strzał lewą nogą minimalnie niecelny.

W 45 minucie urywa się Martyna Wiankowska, dogrywa do Pajor, która strzela bramkę lecz rumuńska arbiter sygnalizuje pozycję spaloną. Dosłownie pół minuty później świetną wrzutkę w pole karne wykorzystuje Paulina Dudek, lecz ponownie Odeurs ratuje swój zespół z opresji. Więcej bramek w tej połowie nie zobaczyliśmy.

Drugą połowę od mocnego uderzenia zaczynają Polki. Zaraz po wznowieniu na rajd decyduje się Zawistowska, wykłada piłkę Pajor, lecz broni w nieprawdopodobny sposób Odeurs. Do bezpańskiej piłki doskakuje Padilla – Bidas, lecz też nie udaje jej się umieścić piłki w siatce. W 55 minucie Belgijki wyszły z groźną kontrą, lecz strzał Wullaert w fenomenalny sposób zatrzymała niezawodna dotychczas Szymańska. W 57 minucie wprowadzona przed sekundami Davinia Vanmechelen oddaje mocny strzał zza pola karnego, lecz to uderzenie nie sprawiło kłopotów Annie Szymańskiej. W 70 minucie dośrodkowywała z rzutu wolnego Dominika Grabowska, lecz strzał z pierwszej piłki Pajor poszybował wysoko ponad belgijską bramką.

W 77 minucie Belgijki wychodzą z kontrą. Celnie dośrodkowuje Hannah Eurlings, lecz z bliskiej odległości strzałem głową nie trafia w bramkę De Caigny. W odpowiedzi Polki przeprowadzają kontratak. Świetnym podaniem obsłużona zostaje Pajor, mija rywalkę lecz Justien Odeurs nie daje się zaskoczyć. W osiemdziesiątej minucie błąd ustawienia Szymańskiej wykorzystuje Janice Cayman i pięknym strzałem doprowadza do remisu. W 81 minucie Nina Patalon dokonuje podwójnej zmiany i daje okazję debiutu Klaudii Maciążce z GKS Katowice. W 90 minucie z rzutu rożnego piłkę wrzuca Grabowska, po interwencji obrończyń belgijskich futbolówka ląduje pod nogami Małgorzaty Mesjasz, lecz jej strzał mija bramkę Odeurs w bezpiecznej odległości.

W tym meczu więcej bramek nie ujrzeliśmy. Polki remisują z Belgią, lecz mogą czuć spory niedosyt.

POLSKA – BELGIA 1-1 (1-0)

Pajor 40. – Cayman 79.

Polska: 1. Anna Szymańska – 6. Sylwia Matysik, 7. Małgorzata Mesjasz, 4. Paulina Dudek, 2. Martyna Wiankowska – 10. Weronika Zawistowska (81, 14. Klaudia Maciążka), 23. Adriana Achcińska, 3. Gabriela Grzywińska (81, 8. Kinga Kozak), 16. Dominika Grabowska, 19. Natalia Padilla Bidas (64, 11. Ewelina Kamczyk) – 9. Ewa Pajor.

Belgia: 1. Justien Odeurs – 22. Laura Deloose (76, 5. Jarne Teulings), 4. Amber Tysiak, 15. Charlotte Tison (57, 13. Hannah Eurlings), 2. Davina Philtjens – 11. Janice Cayman, 10. Justine Vanhaevermaet, 20. Julie Biesmans, 16. Marie Minnaert (57, 14. Davinia Vanmechelen) – 6. Tine Lea De Caigny, 9. Tessa Wullaert.

żółte kartki: Wiankowska – Biesmans, Tison, Tysiak

Źródło: kobiecyfutbol.pl