Szczypiornistki Zagłębia Lubin zwycięstwem 33:29 nad Zwiezdą Zwienigorod przypieczętowały awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej. Mistrzynie kraju przystępowały do rewanżowego spotkania w Lubinie ze znaczącą zaliczką zdobytą przed tygodniem na wyjeździe i szansy nie zaprzepaściły.

Hala RCS dziś w szwach. Kibice przyszli zobaczyć historyczny awans swojej drużyny do fazy grupowanej i nie zawiedli się. Pomimo pewnej wygranej w pierwszym meczu w Rosji, mistrzynie Polski nie zamierzały oddawać pola rywalkom i po raz kolejny pokazały handball na najwyższym poziomie.

Zespół rosyjskiej ekstraklasy na początku meczu dał sygnał, że pomimo wysokiej porażki na własnym parkiecie, przyjechał do Lubina walczyć o awans, ale ten zapał został szybko zgaszony. W trzeciej minucie Zwiezda wygrywała 4:1, jednak mistrzynie Polski szybko się otrząsnęły. Chwilę później był już remis po 4 i przez kolejne kilka minut oglądaliśmy wyrównane starcie bramka za bramkę. Na pierwsze prowadzenie Zagłębie wyszło w trzynastej minucie, po trafieniu z kontry Adrianny Górnej. To podcięło skrzydła rosyjskiej ekipie, a od stanu 6:7 Miedziowe zdobyły pięć bramek z rzędu i wówczas o czas poprosił szkoleniowiec Zwiezdy. W pierwszej połowie na parkiecie skutecznie radziły sobie skrzydłowe, Adrianna Górna po stronie Zagłębia i Mariana Egorova ze Zwiezdy, które w pierwsze dwadzieścia minut uzbierały po pięć bramek. Podopieczne Bożeny Karkut nakręcały się z każdą kolejną akcją i wysoko prowadziły już do przerwy.

W drugiej połowie na parkiecie nadal rządziło Zagłębie. Miedziowe grały skutecznie w ataku i utrzymywały, wypracowaną w pierwszej połowie przewagę. Mistrzynie Polski pewnie zmierzały po historyczny awans do fazy grupowej europejskich i ani na chwilę nie zamierzały się zatrzymywać. Rywalki kolejny raz zostały rozpracowane taktycznie, czego efektem było kolejne zwycięstwo i pewny awans lubinianek.

Tym samym mistrz Polski po nowym roku zagra w fazie grupowej EHF Ligi Europejskiej.

Zagłębie Lubin – Zwiezda Zwienigorod 33:29 (18:11).

MVP meczu: Patricia Matieli
MVP Zagłębia: Monika Maliczkiewicz
MVP Zwiezdy: Mariana Egorova

Zagłębie Lubin: Monika Wąż, Monika Maliczkiewicz – Adrianna Górna 8, Kinga Jakubowska 7, Emilia Galińska 6, Kinga Grzyb 5, Patricia Matielli 4, Joanna Drabik 3, Patrycja Noga 0, Jovana Milojevic 0.

Zwiezda: Kirikias, Dolgich, Tichanowa – Czernowa , Osipowa, Dworcewaja, Antonowa 1, Egorowa 12, Triobczuk 1, Sinelnikowa, Nikolajewa , Sobina 1, Nikitina 7, Cerowniuk , Tichanowa, Murzaliewa 3, Wertuszkowa 2, Tserkovniuk 2.

Pierwszy mecz – 35:26 dla Zagłębia. Awans: Zagłębie

Źródło: Biuro prasowe PGNiG Superliga