W środowy wieczór pierwszoligowa Arka Gdynia rywalizowała na własnym terenie z Zagłębiem Lubin w meczu 1/8 finału Pucharu Polski. Awans do kolejnej fazy zapewnili sobie gdynianie, pokonując podopiecznych Dariusza Żurawia 2:1. Obydwie bramki dla Żółto-Niebieskich zdobył Karol Czubak. Bramkę kontaktową dla „Miedziowych” strzelił Adam Ratajczyk.

Żółto-Niebiescy w pierwszej rundzie Pucharu Polski pokonali GKS Bełchatów, zwyciężając „Brunatnych” 5:0. Następnie w 1/16 finału wyeliminowali z dalszych rozgrywek Lechię Zielona Góra, pokonując trzecioligowca 1:0, po golu Jerzego Tomali w doliczonym czasie.

Dzisiaj „Arkowcy” odnieśli zwycięstwo w 1/8 finału, jednak wywalczony ćwierćfinał nie przyszedł im zbyt łatwo. Wygraną zawdzięczają oczywiście dwóm bramkom strzelonym już w pierwszej połowie przez Karola Czubaka oraz świetnej dyspozycji ich golkipera Kacpra Krzepisza, który nie tylko wybronił swój zespół z kilku podbramkowych sytuacji, ale i zdołał obronić karnego – Filip Starzyński nie wykorzystał „jedenastki”. Jednak druga połowa to absolutna dominacja Zagłębia. Gol zdobyty w 52. minucie przez Adama Ratajczyka i determinacja „Miedziowych” zapowiadało zmianę faworyta tego spotkania. Ostatecznie podopieczni Ryszarda Tarasiewicza zdołali utrzymać zwycięski wynik do końca.

I połowa

Przed pierwszym gwizdkiem arbitra Włodzimierza Bartosa na Stadionie Miejskim w Gdyni minutą ciszy uczczono pamięć o śp. Kaziku Stencel – kibicu Arki Gdynia. Następnie jako pierwsi starania od środka boiska rozpoczęli przyjezdni. Przez pierwszy kwadrans gra toczyła się spokojnie po obu stronach. W 22. minucie miejscowi, których przewaga posiadania piłki nieznacznie przewyższała gości (54%), otworzyli wynik spotkania. Zdobywcą dość niespodziewanej bramki stał się Karol Czubak (Arka Gdynia). Po dośrodkowaniu Luisa Valcarce (Arka Gdynia) w pole karne – zagrał Adam Deja (Arka Gdynia), wówczas piłka przypadkowo odbiła się od 21-letniego napastnika Żółto-Niebieskich, a ostatecznie swój lot zakończyła w siatce. Dziesięć minut później gdynianie podwoili wynik spotkania. Ponownie zdobywcą bramki okazał się Karol Czubak (Arka Gdynia), ale tym razem bardziej świadomie. Adam Deja (Arka Gdynia) dośrodkowując z okolic 40. metra, posłał piłkę wprost do napastnika Arki, a ten głową umieścił futbolówkę w bramce Zagłębia, zaliczając w tym meczu dublet. W 42. minucie bohater tej połowy Karol Czubak (Arka Gdynia), będąc w polu karnym, zagrał ręką i arbiter z Łodzi podyktował rzut karny dla przyjezdnych. Do piłki podszedł Filip Starzyński (Zagłębie Lubin) i huknął w prawy róg bramki – w ten sam rzucił się Kacper Krzepisz (Arka Gdynia) i obronił „jedenastkę”. Przy śpiewach kibiców przypominających, że mimo przewagi gospodarzy jest to mecz przyjaźni – „Już od bardzo wielu lat…”, sędzia zakończył pierwszą połowę zasłużonym prowadzeniem Arki (2:0).

II połowa

Po przerwie od środka boiska rozpoczęli gospodarze, którzy wyszli na drugą odsłonę bez żadnych zmian w składzie. Natomiast szkoleniowiec przyjezdnych w przerwie przeprowadził aż trzy roszady w zespole. Zagłębie szybko przejęło inicjatywę i zaczęło napierać na bramkę miejscowych. Początkowo ich ataki odpierał będący w świetnej kondycji gdyński golkiper – Kacper Krzepisz (Arka Gdynia). Jednak w 52. minucie szturm Zagłębia stał się nie do opanowania. Bramkę kontaktową dla „Miedziowych” wywalczył Adam Ratajczyk (Zagłębie Lubin), który mocnym i precyzyjnym strzałem posłał piłkę w długi prawy róg. W 65. minucie Saša Živec (Zagłębie Lubin) starał się doprowadzić do wyrównania, jednak gdyński golkiper nie dał się zaskoczyć i uchwycił piłkę. Druga połowa to absolutna dominacja przyjezdnych, aż do ostatnich doliczonych minut. Mecz został przedłużony o 5. minut przez awarię oświetlenia – zgasło światło na stadionie i spotkanie zostało przerwane na kilka minut. Ostatecznie gdynianie przetrwali zryw Zagłębia w tej drugiej partii i awansowali do ćwierćfinału.

1/8 finału Fortuna Puchar Polski, 1.12.2021 r.

Arka Gdynia vs KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (2:0)

Bramki: 22. Czubak, 32. Czubak, 57. Ratajczyk

Żółte kartki: 29. Poręba (ZAG), 31. Chodyna (ZAG), 63. Memić (ARK), 70. Deja (ARK), 90+2. Krzepisz (ARK), 90+4. Valcarce (ARK)

Arka Gdynia: Krzepisz – Hiszpański (61. Kasperkiewicz), Marcjanik, Memić, Valcarce, Milewski, Bednarski, Aleman (76. Stępień), Deja, Żebrowski (61. Siemaszko), Czubak (84. Marcus). Trener: Ryszard Tarasiewicz

KGHM Zagłębie Lubin: Hładun – Chodyna, Pantić, Balić, Bartolewski (73. Simić), Poręba, Żigulew (46. Łakomy), Starzyński (82. Sławiński), Daniel (46. Zivec), Ratajczyk, Zajić (46. Szysz). Trener: Dariusz Żuraw

Sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź)