łyżwiarstwo szybkie

Przeciętnie zaprezentowały się reprezentantki Polski podczas olimpijskiej rywalizacji panczenistek na dystansie 500 metrów. Żadna z nich nie uplasowała się w czołowej ósemce.

Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodniczek. W tym gronie nie zabrakło Polek. W przedostatniej parze biegła Kaja Ziomek, zaś w ostatniej do niedzielnych zmagań przystąpiła Andżelika Wójcik.

Z ich występem wiązaliśmy spore oczekiwania. Wójcik wygrała przecież grudniowe zawody PŚ w Salt Lake City. Kilka tygodni wcześniej na pucharowe podium wskoczyła w Stavanger Kaja Ziomek.

Pierwsza z Polek przejechała w czasie 37 sekund i 70 setnych sekundy, co dawało 9. Prowadziła Amerykanka Erin Jackson (37.04).

W następnej parze rywalizowała Andżelika Wójcik. Druga z Polek pojechała jednak wolniej. Czas 37,78 sekundy dał dopiero 11. miejsce. Pozycja Ziomek nie zmieniła się. Wygrała wspomniana Amerykanka Jackson, zaś czołową trójkę uzupełniły Japonka Takagi i Rosjanka Golikowa.