W dwóch dzisiejszych meczach Energa Basket Ligi Kobiet wygrały mistrz oraz akademiczki z Gorzowa Wlkp.

W pierwszych minutach spotkania obie drużyny równomiernie powiększały zdobycz punktową. Dobrą dyspozycyjność na parkiecie zdecydowanie wykazywała Marissa Kastanek, punktując w trzech akcjach z rzędu. Magdalena Szymkiewicz rzutem zza łuku powiększyła przewagę. Jelena Skerović zdecydowała się na zmianę i na parkiecie pojawiła się Alice Kunek, która już w pierwszym możliwym momencie zdobyła kolejne punkty. Pierwsza kwarta zakończyła się dziewięciopunktowym prowadzeniem gospodyńó 25:14. W drugiej kwarcie założenia przedmeczowe były wykonane na medal – celne rzuty z dystansu Alice Kunek oraz Pinelopi Pavlopoulou i jak i skuteczna walka pod koszem Megan Gustafson doprowadziły do czternastopunktowego prowadzenia VBW Arka Gdynia. W ostatnich minutach pierwszej połowy sosnowiczanki starały się nadrobić straty. Celny rzut zza linii oddała Helga Sagerer, zaś z półdystansu trafiła Martyna Jasiulewicz. Na przerwę do szatni gdynianki schodziły z prowadzeniem 41:33

Po przerwie ponownie triumfowały gospodynie. Megan Gustafson zdobyła osiem z piętnastu punktów w trzeciej kwarcie. Do utrzymania prowadzenia również przyczyniła się Marissa Kastanek, Alice Kunek i Magdalena Szymkiewicz. Gospodynie przypieczętowały zwycięstwo w czwartej kwarcie – przez dziesięć minut zanotowały 30 punktów. Pięć zawodniczek z Gdynii zdobyło minimum dziesięć oczek, a dobrze kreowała koleżanki Pinelopi Pavlopoulou zdobywczyni 7 punktów i 10 asyst (z 30 całego zespołu)

VBW ARKA GDYNIA – CTL ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 86:71   (25:14, 16:19, 15:14, 30:24)

Mające problemy z kontuzjami poznanianki próbowały tylko w trzeciej kwarcie dotrzymywać kroku rywalkom.

W zespole gospodyń nie wystąpiły Chennedy Carter oraz Alicja Rogozińska, a występ Jovany Popović był do końca niepewny. Ostatecznie Popović wystąpiła w spotkaniu i przez niespełna 30 minut zdobyła aż 29 punktów, będąc najlepszą zawodniczką na parkiecie. Skład poznańskich akademiczek był mocno eksperymentalny, a w meczu bardzo dużo minut dostały młode zawodniczki. W pierwszej kwarcie na 12 punktów, 8 zdobyła Malina Piasecka, a 2 Aleksandra Żukowska. Są to zawodniczki, które 3 dni temu zdobyły Młodzieżowe Mistrzostwo Polski w kat. U19 w Gdańsku, tym bardziej cieszy fakt, że ogrywają się już na parkietach ekstraklasy, zdobywając cenne doświadczenie. Piasecka w meczu grała 25 minut i rzuciła 8 punktów, Żukowska z kolei grała ponad 16 minut i zdobyła 6 punktów.

Po stronie gorzowianek do przerwy wyśmienicie grała Borislava Hristowa, która przez 20 minut zdobyła 21 punktów. Skrzydłowa z Bułgarii była skuteczna pod koszem, ale przede wszystkim z dalekiego dystansu – na 6 oddanych rzutów za 3 punkty, trafiła 5 razy. W całym spotkaniu Hristova zdobyła 23 punkty.

Do przerwy gorzowianki wypracowały sporą 27 punktową przewagę (30:57), wygrywając obie części spotkania z dużą przewagą (12:21,18:36). Natomiast trzecią i czwartą kwartę poznanianki wygrały (16:15,28:20) pokazując przez 20 minut bardzo szybką, efektowną i skuteczną grę. Jednak do odrobienia strat było bardzo daleko. Gorzowianki kontrolowały spotkanie i bezpieczny wynik. Do Hristovej w zdobywaniu punktów dołączyła Courtney Hurt. Silna Amerykanka dla młodych akademiczek była zbyt mocna, dodatkowo świetnie obsługiwana podaniami przez koleżanki z zespołu w całym spotkaniu zdobyła 26 punktów, trafiając 11 z 14 oddanych rzutów.

Enea AZS Politechnika Poznań – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 74:92  (12:21, 18:36, 16:15, 28:20)