Kubacki, skoki narciarskie
Fot. pzn.pl

Dobiegły końca Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. W Pekinie Polacy zdobyli tylko jeden medal, ale w wielu konkurencjach nasi reprezentanci plasowali się w czołowej ósemce. 

Pierwsza ósemka w konkurencjach olimpijskich to miejsca punktowane. Polacy mogą za to otrzymać olimpijskie stypendium, co dla wielu oznacza jedyne źródło utrzymania się. – Ósme miejsce było dla nas tak ważne. Dzięki temu moglibyśmy dalej robić to, co kochamy. Uprawiając sport, nie mam nawet zdolności kredytowej. Nie mamy bowiem umowy o pracę. Jest wiele problemów, z którymi sportowcy muszą się borykać, ale mało kto o nich wie – mówił dla Onetu polski saneczkarz, Jakub Kowalewski.

Polscy saneczkarze początkowo musieli zadowolić się 9. miejscem po przejeździe dwójek, ale do ósemki wskoczyli w rywalizacji sztafet.

Po medal w Pekinie sięgnął tylko Dawid Kubacki. Skoczek z Nowego Targu nie miał dobrego sezonu. W zawodach Pucharu Świata ani razu nie zdołał wskoczyć do czołowej dziesiątki. Na skoczni normalnej podczas olimpijskiego konkursu zdobył jednak brąz, co było jedynym krążkiem wywalczonym przez Polskę podczas tegorocznych igrzysk. – Miałem nadzieję, że ten sezon nie jest przegrany i jeszcze niejeden szczęśliwy moment nas jako drużynę i mnie osobiście może czekać. Chyba się nie myliłem. Oddałem dwa najlepsze skoki w sezonie i wyjadę z medalem – mówił medalista olimpijski w rozmowie z dziennikarzem Eurosportu.

W klasyfikacji medalowej sklasyfikowano nas na 27. pozycji. Tylko jeden brązowy medal wywalczyły też Estonia i Łotwa. Najlepszą okazała się Norwegia, która zgromadziła 37 medali. Wikingowie ze złota cieszyli się aż szesnastokrotnie.

Sukces Kubackiego oznacza, że Polska od 2002 cieszy się przynajmniej jednym krążkiem z ZIO. Ostatni raz medalu biało-czerwoni nie zdobyli podczas igrzysk w Nagano, które miały miejsce w 1998 roku.

Blisko sukcesu byli też Piotr Michalski i Kamil Stoch. Pierwszy z nich zajął 4. miejsce wśród rywalizacji panczenistów na dystansie 1000 metrów. Drugi natomiast uplasował się na 4. lokacie w konkursie skoczków na skoczni dużej. Obaj medal mieli na wyciągnięcie ręki. Michalskiego od medalu na dystansie 1000 metrów dzieliło 0,08 sekundy. W rywalizacji na 500 metrów do 3. miejsca zabrakło mu 0,03 sekundy, choć wówczas był sklasyfikowany jedną pozycję niżej. – Być 4. na Igrzyskach to żaden pech. Oczywiście że medal był blisko i to dwa razy, ale taki jest sport i trzeba się cieszyć – napisał panczenista w mediach społecznościowych.

Stoch do medalu na skoczni dużej stracił natomiast około 2,5 metra.

 

Nie można zapomnieć o tym, że przez pozytywny wynik testu covidowego szansę na medal straciła Natalia Maliszewska. Nasza reprezentantka miała walczyć o medal na dystansie 500 metrów, ale nie mogła w tej konkurencji wystąpić. Udało jej się wystartować na dystansie dwa razy i trzy razy dłuższym, ale nie są to jej specjalności. Do tego trzeba wziąć poprawkę, że przez tydzień była w izolacji, co na pewno odbiło się negatywnie na jej przygotowaniu fizycznym. – Nie wiem, czy to da się zrozumieć z perspektywy zupełnego laika, że nagle ktoś ci zabiera możliwość zdobycia tego, na co się tyle pracowało. Kolejna myśl, która dobija, to, że to nie jest tak, że za rok będę miała kolejną szansę. Muszę pracować jeszcze ciężej i do tego muszę cierpliwie zaczekać – czytamy na eurosport.tvn24.pl.

Polacy, którzy zajęli miejsca w czołowej ósemce:

 

SKOKI NARCIARSKIE

Dawid Kubacki – 3. miejsce (skocznia normalna)                                                        Kamil Stoch – 4. miejsce (skocznia duża)                                                                    Kamil Stoch – 6. miejsce (skocznia normalna)                                                            Konkurs drużynowy: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch – 6. miejsce    Mikst: Nicole Konderla, Dawid Kubacki, Kinga Rajda i Kamil Stoch – 6. miejsce

SNOWBOARD

Oskar Kwiatkowski – 7. miejsce (slalom gigant równoległy)                                          Aleksandra Król – 8. miejsce (slalom gigant równoległy)

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

Maryna Gąsienica-Daniel – 8. miejsce (slalom gigant)

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Piotr Michalski – 4. miejsce (bieg na 1000 metrów)                                                      Piotr Michalski – 5. miejsce (bieg na 500 metrów)                                                        Drużyna panczenistek: Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń – 8. miejsce

SHORT TRACK

Sztafeta kobiet: Kamila Stormowska, Nicola Mazur, Patrycja Maliszewska, Natalia Maliszewska – 6. miejsce

SANECZKARSTWO

Sztafeta saneczkarzy: Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski – 8. miejsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!