Polscy alpejczycy na pierwszej rundzie zakończyli rywalizację w drużynowym slalomie równoległym, ostatniej alpejskiej konkurencji podczas igrzysk zimowych w Pekinie. Dało im to dziesiątą pozycje w końcowym rankingu. Na trasie w Yanqing najlepiej poradzili sobie Austriacy.

Zawody drużynowe podczas igrzysk olimpijskich rozegrane zostały dopiero po raz drugi w historii. Złotego medalu zdobytego przed cztetema laty w Pjongczangu bronili Szwajcarzy.

Polscy alpejczycy w tej konkurencji startowali po raz pierwszy. Prawo startu na igrzyskach wywalczyli głównie za sprawą znakomitych występów w Pucharze Świata Maryny Gąsienicy-Daniel oraz Magdaleny Łuczak.

W pierwszej rundzie Polacy od razu trafili na bardzo mocnych rywali, jakimi była drużyna Norwegii – aktualni mistrzowie świata. Nasi reprezentanci, jadący w skladzie: Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Michał Jasiczek i Paweł Pyjas nie przestraszyli się potomków Wikingów i od początku podjęli z nimi walkę.

Swój wyścig z Marią Therese Tviberg wygrała Maryna. W kolejnych dwóch Timon Haugan pokonał minimalnie Michała  Jasiczka, a Thea Louise Stjernesund byla szybsza od Magdaleny Łuczak, która na dodatek tuż przed metą zaliczyła pechowy upadek. W ostatnim, decydującym o awansie wyścigu, Paweł Pyjas wygrał z Fabianem Wilkensem Solheimem. Remis 2:2 oznaczał, że o awansie do ćwierćfinału zadecydują czasy. Tutaj niestety Polakom do awansu zabrakło równo 1 sekundy. O tyle szybciej powinien przejechać trasę Pyjas. Ponieważ tak się nie stało, z awansu cieszyli się Norwegowie.

Pogromcy polskiej drużyny dopiero w półfinale uznać musieli wyższość zawsze silnych Austriaków i przyszło im walczyć o brązowe medale z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Wygrali ten pojedynek lepszym czasem przejazdu.

Ostatecznie złote medale zdobyli Austriacy (Katarina Truppe, Katarina Liensberger, Johannes Strolz i Stefan Brennsteiner), srebrne Niemcy (Lena Dürr, Emma Aicher, Linus Strasser,  Alexander Schmid i Julian Rauchfuss), a brązowe Norwegowie. W rywalizacji udział wzięło 15 reprezentacji narodowych.

Końcowa klasyfikacja drużynowego slalomu równoległego:

 1.  Austria
 2.  Niemcy
 3.  Norwegia
 4.  Stany Zjednoczone
 5.  Francja
 6.  Szwajcaria
 7.  Słowenia
 8.  Włochy
 9.  Kanada
 10.  Polska
 11.  Rosyjski Komitet Olimpijski
 12.  Słowacja
 13.  Szwecja
 14.  Czechy
 15.  Chiny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!