Piłka nożna

Reprezentacja Polski wygrała na Stadionie Śląskim w Chorzowie ze Szwecją. Zwycięstwo oznacza awans Polaków na grudniowy czempionat globu w Katarze.

Polacy ze Szwedkami mierzyli się na Euro 2020. Wówczas to nasza reprezentacja przegrała 2:3 w trzecim meczu fazy grupowej, co przekreśliło nasze szanse na awans do kolejnej rundy. Wówczas jednak selekcjonerem naszej kadry był Paulo Sousa, zaś teraz naszą drużynę poprowadził Czesław Michniewicz. Tym razem gra toczyła się o awans na MŚ 2022. Polacy nie musieli grać w półfinale barażu, gdyż z powodu wojny na Ukrainie zdyskwalifikowaną została Rosja. Szwedzi po dogrywce wygrali natomiast z Czechami.

Pierwsza połowa

Pierwszą połowę Polacy zaczęli odważnie, ale z czasem częściej pod naszym polem karnym byli Szwedzi. W 13. minucie pierwszy celny strzał na naszą bramkę oddał z dystansu Forsberg, ale dobrze interweniował Szczęsny. Kilka minut później piłkę w środku pola stracił przykładowo Bielik. Szwedzi ruszyli z szybką akcją i w stronę dalszego słupka strzelał niepilnowany Forsberg, ale jego uderzenie z kilkunastu metrów obronił polski golkiper.

Swoje okazje miel też Polacy. W 10. minucie w stronę Lewandowskiego dośrodkowywał Cash, ale kapitan reprezentacji Polski był kryty przez dwóch rywali. Zdołał uderzyć głową, ale niecelnie. W 26. minucie przed szansą na gola stanął natomiast Cash, który otrzymał podanie z lewej strony. Polak angielskiego pochodzenia strzelał zza pola bramkowego, ale uderzył tuż obok słupka. Do przerwy było więc 0:0, co zmieniło się na początku drugiej odsłony.

Druga połowa

Drugą połowę Polacy rozpoczęli w wymarzony sposób. W 48. minucie faulowanym w polu karnym Szwedów był Krychowiak, zaś karnego na gola zamienił chwilę później Robert Lewandowski. Goście dość szybko ruszyli do odrabiania strat. W 58. minucie kapitalnym podaniem z prawej strony obsłużonym został niepilnowany Forsberg. Ten uderzał na pustą de facto bramkę, gdyż Szczęsny musiał wracać do prawej strony, co jednak poszło mu znakomicie, gdyż zdołał wybić piłkę na rzut rożny.

Dziesięć minut później płasko po ziemi uderzał zza szesnastki Svanberg, ale znów na posterunku był Szczęsny.

Zamiast wyrównania wyniku był kolejny gol dla Polaków. W 72. minucie Szwedzi popełnili błąd w przejęciu piłki na własnej połowie, co wykorzystał Zieliński, który w sytuacji sam na sam mocnym strzałem pokonał Olsena.

Polacy mogli pójść za ciosem. Z wolnego dogrywał na pole bramkowe Szymański. Głową uderzał Bednarek, ale świetnie nad poprzeczkę piłkę przeniósł wspominany Olsen.

Jedziemy na MŚ!

Ostatecznie zwycięstwa nie oddaliśmy, choć kolejnych bramek trafić się nie udało. Zwycięstwo oznacza, że Polacy po raz czwarty w tym wieku i drugi raz z rzędu wystąpią na turnieju finałowym piłkarskich mistrzostw świata.

Eliminacje MŚ 2022 – Baraże                                                                                Polska 2:0 Szwecja                                                                                                Bramki: 49′ Lewandowski (K), 72′ Zieliński

Polska: Szczęsny – Bielik, Glik, Bednarek, Cash – Góralski (46′ Krychowiak), Moder – Bereszyński, P. Zieliński (89′ Buksa), S. Szymański – Lewandowski.

Szwecja: Olsen – Krafth, Lindelöf, Danielson (79′  Ibrahimović), Augustinsson – Kulusevski, Karlström (67′ Svanberg), K. Olsson (80′ Karlsson), Forsberg – Isak, Quaison (66′ Elanga).