Pierwszy mecz finałowy Energa Basket Ligi Kobiet na korzyść BC Polkowice. O pokonaniu lubelskiej Pszczółki Polski Cukier AZS zadecydowała druga część spotkania,  w której najpierw polkowiczanki wypracowały 12-punktową przewagę, a potem na finiszu szaleńczego pościgu lublinianek brakło… dwóch celnych rzutów osobistych.

Bardzo wyrównana była pierwsza połowa spotkania w Polkowicach, po której to jednym „oczkiem” prowadziły gospodynie. Stało się to po trafieniu zza linii 6,75 Ericy Wheeler równo z końcową syreną (33:32). Wcześniejsze minuty obfitowały w dużą ilość walki o każdą piłkę, a oba zespoły grały na zbliżonej skuteczności (40% BC – 38% AZS UMCS). „Pomarańczowe” zanotowały także serię 11:0, jednak w porę otrząsnęły się przyjezdne – szybko niwelując straty. Double-double po 20 minutach miała już na swoim koncie Stephanie Mavunga (14 punktów, 10 zbiórek). U rywalek 10 „oczek” miała na swoim koncie Martina Fassina, a po 9 Natasha Mack oraz Kamiah Smalls. Po zmianie stron BC „odpaliło” i wypracowało nawet 12 – punktową przewagę, spokojnie kontrolując przebieg spotkania mniej więcej do 37 minuty. Wtedy to skuteczność odzyskały przyjezdne, które zbliżyły się nawet na różnicę jednego „oczka” – (57:58). W samej końcówce polkowiczanki uratowały dwie „trójki” oraz pudła rywalek z linii rzutów osobistych. O prowadzeniu nie było mowy, mimo wielu na to okazji. Double-double w postaci 16 punktów oraz 24 zbiórek zapisała na swoim koncie Stephanie Mavunga.

BC Polkowice – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 65:63 (16:16, 17:16, 17:11, 15:20)

BC: Erica Wheeler 24, Stephanie Mavunga 16, Artemis Spanou 7, Weronika Gajda 6, Sasa Cado 6, Aleksandra Zięmborska 3, Bożena Puter 3, Klaudia Gertchen 0, Weronika Telenga 0, Alicja Grabska 0;
Pszczółka: Natasha Mack 27, Martina Fassina 17, Kamiah Smalls 9, Aleksandra Stancev 5, Emilia Kośla 5, Olga Trzeciak 0, Klaudia Niedźwiedzka 0, Ivana Jakubcova 0, Aleksandra Kuczyńska 0.

Źródło: basketligakobiet.pl/