Koszykarze Enea Zastalu BC Zielona Góra wykorzystali atut własnej hali, zwyciężając w premierowej grze play-off Energa Basket Ligi Śląska Wrocław. Kluczem do zwycięstwa zielonogórzan była ich 9-punktowa seria rozpoczynająca ostatnią kwartę.

Na początku spotkania minimalnie więcej energii było widać po drużynie z Wrocławia, która prowadziła m. in. dzięki akcjom Kerema Kantera i Aleksandra Dziewy. Po późniejszym trafieniu Jakuba Karolaka goście uciekali jednak na osiem punktów. Starał się na to odpowiadać Devyn Marble, a dzięki trójce Andrzeja Mazurczaka gospodarze zbliżali się na punkt! Ostatecznie dzięki trójce Travisa Trice’a po 10 minutach było 20:23. W drugiej kwarcie dobre wejście Łukasza Kolendy pozwalało przyjezdnym na kontrolowanie wydarzeń. Po kilku chwilach Przemysław Żołnierewicz doprowadził jednak do remisu! Sytuacja zmieniała się prawie co akcję, a trafienie Jarosława Zyskowskiego dawała przewagę Enea Zastalowi. Ostatecznie dzięki zagraniu Nemanji Nenadicia pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 44:43.

Trzecia kwarta od początku była bardzo zacięta – ponownie sytuacja zmieniała się właściwie co akcję. Świetnie ponownie prezentował się Aleksander Dziewa, ale z drugiej strony ważnym graczem był Jarosław Zyskowski. Po trójce Devyna Marble’a najpierw był remis, a za chwilę ten sam zawodnik dawał swojej ekipie prowadzenie. Ostatecznie zagranie Andrzeja Mazurczaka sprawiło, że po 30 minutach było 76:72. Następną część meczu zespół trenera Olivera Vidina rozpoczął od serii 9:0 i po trójce Krzysztofa Sulimy miał aż 13 punktów przewagi! Pojedyncze zagrania Kantera nie wystarczały do realnego odrabiania strat. W końcówce to zielonogórzanie ciągle byli lepszą drużyną, mogąc liczyć na Zyskowskiego i Żołnierewicza. Ostatecznie Enea Zastal zwyciężył 103:90 i prowadzi 1-0 w serii do trzech zwycięstw.

Najlepszym graczem gospodarzy był Devyn Marble z 28 punktami, 5 zbiórkami i 4 asystami. W ekipie gości wyróżniał się Aleksander Dziewa – zdobył 19 punktów, 5 asyst i 4 zbiórki.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Enea Zastalu

Enea Zastal BC Zielona Góra – Śląsk Wrocław 103-90 (20-23, 24-20, 32-29, 27-18)

Enea Zastal BC Zielona Góra: Devyn Marble 28, Jarosław Zyskowski 18, Nemanja Nenadic 15, Andy Mazurczak 13, Przemysław Żołnierewicz 10, Dragan Apic 5, Krzysztof Sulima 5, David Brembly 3, Konrad Szymański 3, Ousmane Drame 3, Tony Meier 0, Devoe Joseph 0.

Śląsk Wrocław: Kerem Kanter 22, Aleksander Dziewa 19, Travis Trice 16, Kodi Justice 13, Łukasz Kolenda 10, Jakub Karolak 5, D’mitrik Trice 4, Martins Meiers 1, Michał Gabiński 0, Szymon Tomczak 0.

Źródło: Energa Basket Liga