Bartosz Zmarzlik

W ostatnią sobotę kwietnia zainaugurowano tegoroczną edycję żużlowego Speedway Grand Prix. Rywalizacja odbyła się w chorwackim Gorican, gdzie triumfował Bartosz Zmarzlik.

Do zawodów przystąpiło szesnastu zawodników oraz dwóch rezerwowych. Wśród nich znalazło się czterech Polaków: Patryk Dudek (4), Bartosz Zmarzlik (5), Paweł Przedpełski (6) i Maciej Janowski (16).

W fazie zasadniczej bardzo dobrze radził sobie Maciej Janowski. Polak wygrał w trzech biegach. Było to czwarte, ósme i dziewiąte rozdanie. W drugim, piętnastym i dwudziestym biegu komplet punktów zdobył natomiast Bartosz Zmarzlik, zaś po zwycięstwo w szesnastym rozdaniu sięgnął Patryk Dudek.

Największą ilość punktów w fazie zasadniczej zdobył Janowski, którego dorobek wyniósł 13 oczek. Miejsce w ósemce dające awans do półfinałów zajął też 2. Bartosz Zmarzlik (12 pkt). Patryk Dudek zajął 12. miejsce, zaś Paweł Przedpełski był 16.

Do pierwszego półfinału trafił Maciej Janowski. Po pierwszym okrążeniu prowadził atakujący przy bandzie Thomsen. Polak gonił po wewnętrznej. Do finału udało mu się awansować, ale tylko z 2. miejsca.

W drugim półfinale pewne zwycięstwo odniósł prowadzący od startu Bartosz Zmarzlik. O wszystkim decydował więc finał z udziałem dwójki Polaków. Do decydującej batalii awansowali też: Anders Thomsen i Mikkel Michelsen. Zaczęło się nerwowo, bo wywrócił się Michelsen. Na starcie przysnął Zmarzlik, ale bieg powtórzono z udziałem wszystkich zawodników. Tym razem Zmarzlik ruszył znakomicie, zaś o 2. miejsce walczył jadący szeroko Janowski, co mu się udało. Polacy z dubletem na otwarcie Speedway Grand Prix!