Fot: Szymon Jaszczurowski/tspodbeskidzie.pl

W piątkowy wieczór w ramach przedostatniej kolejki Fortuna I Liga Podbeskidzie Bielsko-Biała podejmowała u siebie Arkę Gdynia. Arcyważna rywalizacja zespołów o różnych celach zakończyła się niesatysfakcjonującym nikogo remisem 1:1.

Choć podopieczni Mirosława Smyły minimalnie zwiększyli swe szanse, aby zagrać w barażach dla drużyn z miejsc 3-6 w końcowej tabeli, są to szanse bardziej matematyczne. Bielszczanie znajdują się obecnie na 8. pozycji, gromadząc 45. punktów – o dwa oczka mniej od szóstego Chrobry Głogów, przed którym do rozegrania jeszcze dwie rundy. Z kolei nadmorski zespół z meczu na mecz oddala swe szanse na wywalczenie ostatniego miejsca premiowanego bezpośrednim awansem do ekstraklasy. Pewne nadzieje oczywiście jeszcze są, ale nie zależą już tylko od Żółto-Niebieskich i mogą zostać rozwiane już w najbliższą niedzielę, jeśli Widzew wygra w Legnicy.

Ostatnie spotkanie w ramach 34. kolejki piłkarze z Gdyni rozegrają 22 maja (niedziela) u siebie z Sandecją. Natomiast tego samego dnia zespół ze Śląska na wyjeździe zmierzy się z Widzewem Łódź.

I połowa

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego Tomasza Marciniaka na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej odbyła się prezentacja siatkarzy BBTS Bielsko-Biała, którzy awansowali do PlusLigi. Następnie jako pierwsi starania od środka boiska rozpoczęli przyjezdni, którzy lepiej weszli w mecz. Już w 4. minucie goście stworzyli pierwsze zagrożenie pod bramką „Górali”. Dośrodkowywał Adam Deja (Arka Gdynia), a piłkę głową idealnie nakierował na siatkę rywali senegalski piłkarz Djibril Diaw (Arka Gdynia). Jednak w ostatniej chwili skutecznie zareagował bramkarz Podbeskidzia – Matvei Igonen (Podbeskidzie Bielsko-Biała), wybijając futbolówkę nad poprzeczką. Po kwadransie gry zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki miała Arka (62%). W 23. minucie gdynianie otworzyli już wynik spotkania. Bramkę głową zdobył Mateusz Żebrowski (Arka Gdynia) po doskonałej centrze Christiana Alemána (Arka Gdynia). Minutę później do podbramkowej sytuacji doszło na połowie gości. Dominik Frelek (Podbeskidzie Bielsko-Biała) oddał strzał z dystansu, ale czujny golkiper Żółto-Niebieskich – Kacper Krzepisz (Arka Gdynia), szybko wybił piłkę nad poprzeczką. Kolejną groźną akcję pod bramką gdyńskiego zespołu stworzyli bielszczanie w 32. minucie. Po dośrodkowaniu Michała Janoty (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Dominik Frelek (Podbeskidzie Bielsko-Biała) oddał mocny strzał, jednak zabrakło dokładności i piłka poszybowała nad poprzeczką. Mimo szturmu Podbeskidzia w ostatnim kwadransie tej połowy wynik nie uległ zmianie i do przerwy Arka prowadziła 1:0.

II połowa

Po przerwie obydwa zespoły powróciły na murawę w niezmienionych składach i od środka boiska rozpoczęli gospodarze, którzy przez dłuższy czas pozostawali w ataku pozycyjnym. Po kwadransie gry mimo optycznej przewagi Podbeskidzia wiele niecelnych strzałów oddali piłkarze z obydwu drużyn. W 59. minucie Michał Janota (Podbeskidzie Bielsko-Biała) dawał znaki, że był faulowany w polu karnym, jednak sędzia z VAR-u Paweł Malec, nakazał grać dalej. W 66. minucie „Górale” zdołali już wyrównać (1:1). Bramkę zdobył pewnym uderzeniem hiszpański pomocnik Joan Román (Podbeskidzie Bielsko-Biała) po tym, jak Julio César Rodríguez (Podbeskidzie Bielsko-Biała), zagrał z głębi pola w szesnastkę. Wówczas starał się szybką kontrą zaskoczyć rywali Mateusz Kuzimski (Arka Gdynia), jednak oddany przez niego strzał głową pewnie obronił bramkarz miejscowych. W 83. minucie podwójnie atakował bramkę bielszczan Karol Czubak (Arka Gdynia). Obydwie próby okazały się nieudane. Z kolei jeszcze na minutę przed końcem podstawowego czasu skutecznie interweniował Kacper Krzepisz (Arka Gdynia), chwytając piłkę po zuchwałym strzale Joana Romána (Podbeskidzie Bielsko-Biała). Ostatecznie spotkanie pod Klimczokiem zakończyło się remisem 1:1.

Fortuna I Liga, 33. kolejka (13.05.2022r.)

Podbeskidzie Bielsko-Biała vs Arka Gdynia 1:1 (0:1)

Bramki: 23. Żebrowski (ARK), 66. Roman (ARK)

Żółte kartki: 34. Bonifacio (POD), 65. Deja (ARK)

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Igonen, Bonifacio, Mikołajewski, Rodríguez, Simonsen, Frelek, Scalet, Merebaszwili, Roman, Janota, Biliński. Trener: Mirosław Smyła

Arka Gdynia: Krzepisz, Marcjanik, Diaw, Dobrotka, Stępień, Milewski, Deja, Żebrowski, Aleman, Adamczyk, Kuzimski. Trener: Ryszard Tarasiewicz

Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock)