Żużel

Zakończyła się druga odsłona Speedway Grand Prix 2022. Rywalizację na Stadionie Narodowym w Warszawie wygrał Max Fricke.

W gronie 16 zawodników znalazło się pięciu Polaków. Biało-czerwonych barw bronili: Paweł Przedpełski (2), Bartosz Zmarzlik (5), Patryk Dudek (10), Maciej Janowski (12), jak również Maksym Drabik (11), który otrzymał Dziką Kartę. Jako rezerwa toru pojechali Jakub Miśkowiak i Ukrainiec Lysak, co jest gestem solidarności Polaków z Ukrainą, która wciąż zmaga się z agresją Rosji.

W fazie zasadniczej odbyło się dwadzieścia biegów. Dany zawodnik rywalizował po razie z każdym z przeciwników.

Awans do decydującej fazy rozgrywek wywalczyło ośmiu najwyżej sklasyfikowanych żużlowców.  Najwięcej punktów zgarnął Bartosz Zmarzlik, który uzyskał 12 pkt. Awans do półfinału wywalczyli też: 2. Maciej Janowski (10 pkt) i 6. Paweł Przedpełski (9 pkt). Zmarzlik zwycięstwa odnosił w biegu drugim i piętnastym, Janowski po komplet punktów sięgał w rozdaniu trzecim, ósmym i dziewiętnastym, zaś Przedpełski najlepiej zaprezentował się w biegu numer dziesięć. W ostatniej serii jeden triumf dołożył tez 12. Patryk Dudek.

W pierwszym półfinale polscy kibica mogli dopingować Bartosza Zmarzlika i Pawła Przedpełskiego. Do drugiego wyścigu decydującego o awansie do finału trafił Maciej Janowski. Liderzy naszej reprezentacji zdecydowali, że będą startować z pola wewnętrznego, który w fazie zasadniczej sprzyjał udanym startom.

Zmarzlik wystartował dobrze. Prowadził, ale po wewnętrznej wyprzedził go Frick. Na przedostatnim okrążeniu zwycięzca z Gorican został wyrzucony do zewnętrznej, co wykorzystał Lindgren, który dojechał na 2. miejscu. Polacy startujący w pierwszym półfinale przepustki do decydującego biegu niestety nie wywalczyli.

Sytuację mógł uratować Maciej Janowski. Wystartował on jednak przeciętnie. Próbował po wewnętrznej gonić Michelsena, ale Duńczyk cały czas zdobywał przewagę. Potem przed Polaka wyskoczył jeszcze Madsen. Janowski szukał sposobu jak wyprzedzić rywali, ale ostatecznie zakończył bieg na 3. lokacie.

W walce o zwycięstwo i komplet punktów do klasyfikacji generalnej najlepszym okazał się znakomicie startujący Australijczyk Max Fricke.