Bartłomiej Marszałek

Bartłomiej Marszałek (Strømøy Racing F1H2O Team) zajął ósme miejsce w Grand Prix Francji, pierwszej eliminacji mistrzostw świata motorowodnej Formuły 1. W zawodach rozegranych w Macon na rzece Saonie zwyciężył Amerykanin Shaun Torrente (Abu Dhabi Team).

Bartłomiej Marszałek, jedyny polski motorowodniak w stawce Formuły 1, do niedzielnego wyścigu liczącego 60 okrążeń wystartował z 13. pozycji. Taką wywalczył dzień wcześniej w kwalifikacjach. Początkowo nie udawało mu się przebić na wyższe pozycje. Po starcie większość zawodników utrzymywała swoje pozycję. Pierwsze roszady rozpoczęły się dopiero w momencie pojawiania się problemów technicznych w łodziach.

Na dwudziestym okrążeniu Polak płynął już na dziesiątej pozycji mając stratę 1 okrążenia do prowadzącego od startu Sami Seliö z Finlandii. Dwukrotny mistrz świata utrzymywał swoją przewagę wahającą się w granicach 3,5 – 5,5 sekundy nad drugim Shaunem Torrente (USA). Na 36. okrążeniu Fin miał już ponad 12 sekund przewagi. Na 35-sekundowej trasie jednego okrążenia było to bardzo wyraźną różnicą. Chwilę potem znakomicie spisujący się przez cały weekend sprzęt Seliö zaczął odmawiać posłuszeństwa. Na 38. okrążeniu awaria zmusiła dwukrotnego mistrza świata do wycofania się z rywalizacji. Na prowadzenie wówczas wysunął się Torrente. Miał w tym momencie ponad 7 sekund przewagi nad swym kolegą z zespołu Thanim Al Qemzim (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Bartłomiej Marszałek również awansował – na dziewiąte miejsce. Jego koleżanka z teamu Marit Strømøy z Norwegii zajmowała szóste miejsce.

Arabski motorowodniak widząc przed sobą jedynie Amerykanina zwietrzył szansę na sukces. Zdecydowanie przyspieszył i na 44. okrążeniu jego strata spadła do 4,42 sekundy, a pięć kółek później Al Qemzi tracił zaledwie 3,03. Był to kolejny ważny moment niedzielnego wyścigu, bowiem wtedy nieco zamieszania wprowadził trzykrotny mistrz świata, najstarszy w stawce 58-letni Philippe Chiappe z Francji. Jego silnik zaczął tracić moc, był wyprzedzany przez kolejnych zawodników. Na 50. okrążeniu zdecydował się opuścić trasę i zjechał do swoich mechaników. To zdarzenie pozwoliło Marszałkowi awansować o jeszcze jedną pozycję, którą jak się okazało dowiózł do mety i zainkasował w tym trudnym wyścigu 3 punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Chiappe po kilku minutach postoju i usunięciu awarii powrócił do rywalizacji na dziesiątej pozycji – ostatniej punktowanej. Na dwa okrążenia przed końcem zdołał się przesunąć o jedno „oczko” wyżej. By dogonić Polaka zabrakło już dystansu.

Ostatecznie pierwszy wyścig sezonu 2022 wygrał Shaun Torrente, który Thaniego Al Qemziego wyprzedził o 5,66 sekundy. Trzecie miejsce, ku uciesze miejscowych fanów, zajął Francuz Peter Morin (China CTIC Team) tracąc do zwycięzcy 9,38 sekundy.

Wyniki Grand Prix Francji – 1. eliminacji MŚ Formuły 1 w Macon:

 1. Shaun Torrente (USA, Abu Dhabi Team)
 2. Thani Al Qemzi (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi Team) – strata 5,66
 3. Peter Morin (Francja, China CTIC Team) – strata 9,38
 4. Alec Weckström (Finlandia, Gillman) – strata 12,25
 5. Jonas Andersson (Szwecja, Team Sweden) – strata 16,62
 6. Marit Strømøy (Norwegia, Strømøy Racing F1H2O Team) – strata 1 okrążenia
 7. Kalle Viippo (Finlandia, Team Sweden) – strata 1 okrążenia
 8. Bartłomiej Marszałek (Polska, Strømøy Racing F1H2O Team) – strata 3 okrążeń
 9. Philippe Chiappe (Francja, China CTIC Team) – strata 3 okrążeń
 10. Cedric Deguisne (Francja, Maverick Racing) – strata 3 okrążeń
 11. Alexandre Bourgeot (Francja, Maverick Racing) – strata 4 okrążeń

Nie ukończyli:
Sami Seliö (Finlandia, Sharjah Team)
Duarte Benavente (Portugalia, F1 Atlantic Team)
Alberto Comparato (Włochy, Alberto Comparato Team)
Ferdinand Zandbergen (Holandia, Sharjah Team)

Kolejne dwie eliminacje motorowodnej Formuły 1 zaplanowane są we włoskiej miejscowości San Nazzaro w dniach 15-17 lipca br.

We wcześniej opublikowanym kalendarzu zawodów zaszły w ostatnich dniach spore zmiany, wypadły dwa wyścigi zaplanowane na jesień w Chinach. W ich miejsce pojawiły się imprezy o Grand Prix Europy (23-25 września) i Grand Prix Bliskiego Wschodu (3-5 listopada), ale nie podano jeszcze miejscowości, w których mają być przeprowadzone. Ostatnia eliminacja według ostatnich doniesień odbyć się ma w Mumbaju w Indiach w dniach 25-27 listopada.

Poprzedni artykułLekkoatletyka: Liczne zwycięstwa Polaków na memoriale Kusocińskiego
Następny artykułKosz 3 na 3: Polska z awansem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!