Żużel

W Gorzowie odbyła się piąta odsłona tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Zwycięzcą sobotnich zawodów okazał się Anders Thomsen. Bartosz Zmarzlik dojechał w finale na 3. miejscu.

Żużlowcy mieli ruszyć już o 19:00, ale początek zmagań został opóźniony przez opady deszczu. W gronie 16 zawodników znalazło się 5 Polaków. Do stałych uczestników zmagań (Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Paweł Przedpełski i Patryk Dudek) dołączył Szymon Woźniak, który otrzymał dziką kartę.

Faza zasadnicza

W fazie zasadniczej odbyło się 20 biegów, w których każdy z zawodników miał po razie mierzyć się z każdym z przeciwników. Najwięcej punktów zebrał Martin Vaculik, który trzykrotnie wygrywał i dwa razy zajmował 2. miejsce, co łącznie przełożyło się na 13 pkt. Trzy razy wygrywał też Zmarzlik, ale ten w dwóch biegach dojeżdżał na 3. lokacie i w rezultacie zdobył 11 pkt.

Faza finałowa

Awans do półfinałów wywalczyła najlepsza ósemka fazy zasadniczej. Polaków na tym etapie sobotnich zmagań reprezentowali Zmarzlik i Dudek. Obaj trafili do dwóch różnych biegów i obaj jako drudzy wybierali pole startowe. Zarówno Zmarzlik, jak i Dudek zdecydowali się na start z pola czwartego, czyli najbardziej zewnętrznego.

Dudek świetnie wystartował i już na pierwszym łuku wyskoczył na prowadzenie przed Vaculika. Prowadzenia nie oddał aż do końca, nieustannie powiększał przewagę i pewnie awansował do finału. Z tyłu bez wielkich emocji. Kolejność ustalona po starcie została utrzymana aż do ostatnich metrów. Drugim finalistą zwycięzca fazy zasadniczej – Martin Vaculik.

Nieco gorzej rozpoczął Zmarzlik. Został po starcie na końcu stawki, ale skuteczną okazała się kontra przy krawężniku. Polak przesunął się na 2. miejsce, które utrzymał aż do mety. Zwycięzcą tego biegu okazał się Duńczyk Thomsen.

Już na tym etapie zawodów było pewne, że jeden z Polaków stanie na podium. Tym razem Dudek wybierał jako pierwszy i wybrał start z pola wewnętrznego. Zmarzlikowi pozostał start z pola trzeciego.

W finale Dudek nieźle ruszył, ale środkiem poszedł odważnie między rywalami Thomsen, który objął prowadzenie i nie oddał go aż do końca. Po zewnętrznej zaatakował jeszcze Vaculik, który dojechał na 2. miejscu, zaś na 3. pozycji dojechał Bartosz Zmarzlik. Bez podium Patryk Dudek.