Niedzielnym popołudniem gospodarz meczu finałowego Ekstraligi rugby Ogniwo Sopot nie zdołał obronić tytułu i poległ przed własna publicznością Orkanowi Sochaczew 16-17 (10-10). Tym samym podopieczni Macieja Brażuka po raz pierwszy w swej historii zdobyli tytuł mistrza Polski w rugby.

I połowa

Spotkanie na stadionie imienia Edwarda Hodury w Sopocie rozpoczęło się o godzinie 18:00 polskim hymnem narodowym. Już po 5. minutach od pierwszego gwizdka arbitra Dominika Jastrzębskiego przyjezdni z Sochaczewa zespołowo zdobyli pierwsze przyłożenie, dające im prowadzenie 5:0. Po chwili goście ponownie zaskoczyli gospodarzy, dokładając jeszcze dwa oczka (7:0). W niecały kwadrans Orkan grający dynamicznie i z pomysłem, osiągnął już wynik 10:0, m.in. za sprawą Petera Steenkampa (Orkan Sochaczew), który pomyślnie wykorzystał rzut karny. W 20. minucie gospodarze wzięli się w garść i za sprawą Gruzina Kakha Kavtaradzy (Ogniwo Sopot), uzyskali pierwsze przyłożenie, a po kilku minutach jeszcze o dwa punkty podwyższył wynik Wojciech Piotrowicz (Ogniwo Sopot). W samej końcówce tej części meczu Najlepszy Ligowiec Roku 2021 mocnym kopnięciem zdobył jeszcze trzy punkty. Tym samym obydwie zdeterminowane drużyny kończyły pierwszą połowę remisem 10:10.

II połowa

Po przerwie miejscowi liczyli na karne po stałych fragmentach gry. Jednak pierwszej szansy nie wykorzystał łącznik ataku Wojciech Piotrowicz (Ogniwo Sopot). Natomiast druga szansa tego zawodnika pozwoliła już gospodarzom wyjść na prowadzenie (13:10). W 53. minucie ten sam najlepszy rugbista Ogniwa zdecydował się na kopnięcie jajowatej piłki, zdobywając kolejne trzy punkty dla sopocian (16:10). Tym samym Ogniwo było bliskie obrony mistrzowskiego tytułu. Jednak w 74. minucie przyłożenie z podwyższeniem zdobył Orkan Sochaczew, zmniejszając straty już tylko do jednego punktu (15:16). Piłkę w polu punktowym przyłożył Michał Kempa (Orkan Sochaczew). Dwie minuty później przyjezdni zdobyli kolejne trzy punkty za sprawą Petera Steenkampa (Orkan Sochaczew) i tym samym sochaczewianie grający po raz pierwszy w swej historii w finale powrócili na prowadzenie (17:16). Bliżej końca spotkania lider Ogniwa nie wykorzystał rzutu karnego (uderzenie okazało się zbyt słabe i piłka nie doleciała do bramki). Nieprawdopodobna walka po obu stronach przez 80. minut na boisku ostatecznie wyłoniła finalistę. Orkan Sochaczew po raz pierwszy w dziejach klubu zdobył mistrzostwo Polski w rugby, pokonując Ogniwo Sopot 17:16.

Ekstraliga rugby – mecz finałowy (26.06.2022r.)

MKS Ogniwo Sopot – RC Orkan Sochaczew 16-17 (10-10)

Punkty dla Ogniwo Sopot: Wojciech Piotrowicz 11, Kakha Kavtaradze 5
Punkty dla Orkan Sochaczew: Pieter Willem Steenkamp 7, Michał Kępa 5, Mateusz Pawłowski 5

MKS Ogniwo Sopot: Kacha Kawtaradze, Jakub Burek, Thomas Fidler – Dmytro Mokrecow, Jan Mroziński, Wiktor Wilczuk – Stanisław Powała-Niedźwiecki, Władysław Grabowski – Mateusz Plichta – Wojciech Piotrowicz – Mateusz Mrowca, Dwayne Burrows, Michał Haznar, Robert Olszewski, Roman Żuk oraz Craig Bachurzewski, Wojciech Karol, Irakli Ciwciwadze, Piotr Zeszutek, Robert Graban, Łukasz Anuszkiewicz, Kacper Drewczyński, Nikolas Wołowczyk. Trener: Karol Czyż

RC Orkan Sochaczew: Rehann Baumann, Michał Gadomski, Michał Polakowski – Andre Meyer, Adam Szwarc – Jakub Budnik, Mateusz Pawłowski, Edwin Jansen – Dawid Plichta – Piter Steenkamp – Marcin Krześniak, Artur Fursenko, Michał Szwarc, Kacper Wróbel, Michał Kępa oraz Adam Lewandowski, Antoni Gołębiowski, Kamil Zieliński, Jakub Młyńczak, Adrian Petlak, Bartłomiej Sadowski, Radosław Rakowski. Trener: Maciej Brażuk

Sędzia: Dominik Jastrzębski