MŚ lekkoatletyka

Katarzyna Zdziebło zdobyła swój drugi medal na światowym czempionacie w amerykańskim Oregonie. Tym razem Polka sięgnęła po srebro w chodzie na 35 kilometrów.

Kilka dni temu Polka zdobyła srebro na dystansie 25 kilometrów. Od początku większe szanse wydawała się mieć na dystansie 35 kilometrów. W marcu udało jej się przecież w Maskacie zająć 3. miejsce podczas drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym.

Od początku Zdziebło starała się dyktować swoje warunki. Reszcie stawki odskoczyła już na 5 kilometrze. Wraz z nią przewagę nad pozostałą grupę zyskiwała Peruwianka Kimberly Garcia Leon. Ta odskoczyła Polce na 20 kilometrze i zbudowała przewagę wynoszącą około 10 sekund. Zdziebło szła na 2. miejscu z przewagą minuty nad Chinką Qieyang.

Na 10 kilometrów przed metą strata Polki do liderującej zawodniczki zmalała do 8 sekund, ale na 28 kilometrze znów strata została zwiększona do ponad 10 sekund. Ostatecznie zwycięstwa Peruwianka nie oddała. Zdziebło dotarła na metę na 2. miejscu ze stratą ponad 30 sekund, ale z nowym rekordem życiowym, który wyniósł 2 godziny, 40 minut i 3 sekundy. Czołową trójkę uzupełniła Chinka Qieyang.