W czwartkowy wieczór w ramach rewanżowego meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy Lechia Gdańsk została pokonana na własnym terenie przez Rapid Wiedeń 2:1. Z uwagi na bezbramkowy remis sprzed tygodnia dzisiejszym wynikiem Biało-Zieloni przegrywają dwumecz z austriackim zespołem i żegnają się z dalszą grą o europejskie puchary. Zatem zamiast do Azerbejdżanu na trzecią rundę, gdańszczanie w niedzielę pojadą do Łodzi na mecz ligowy z Widzewem.

Kilka słów o rywalu Lechii

SK Rapid Wien to austriacki klub piłkarski z siedzibą w Wiedniu założony 8 stycznia 1899 roku. Zespół z miasta nad Dunajem jest najlepszym w historii klubem ligi austriackiej, o czym świadczą zdobyte 32 tytuły mistrza kraju. Miniony sezon Hütteldorfczycy zakończyli na 5. lokacie austriackiej Bundesligi.

I połowa

Po pierwszym gwizdku arbitra Alessandra Dudic na Polsat Plus Arenie w Gdańsku od środka boiska bojowo rozpoczęła Lechia, wywalczając rzut rożny. Aczkolwiek bramkarz z Wiednia spokojnie wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu z narożnika przez Macieja Gajosa (Lechia Gdańsk). W 13. minucie gospodarze zainicjowali pierwszy celny strzał. Turecki napastnik İlkay Durmuş (Lechia Gdańsk) mocno uderzył z ostrego kąta, jednak przechytrzył go Niklas Hedl (Rapid Wiedeń), pewnie łapiąc piłkę. Mimo mocnego początku Biało-Zielonych i ich przewagi w posiadaniu piłki (53%), to jednak Hütteldorfczycy, chwilę po kwadransie gry otworzyli już wynik spotkania. W 16. minucie Nicolas Kühn (Rapid Wiedeń) przechwycił piłkę wycofywaną przez Michała Nalepę (Lechia Gdańsk) i oddał genialny strzał w górny róg bramki, zaskakujący Dušana Kuciaka (Lechia Gdańsk). W zaledwie dwie minuty później podopieczni Ferdinanda Feldhofera podwoili wynik spotkania. Austriacki piłkarz Guido Burgstaller (Rapid Wiedeń) został sfaulowany przez Jakuba Kałuzińskiego (Lechia Gdańsk) na granicy pola karnego i arbiter ze Szwajcarii podyktował rzut karny. „Jedenastkę” wykorzystał Marco Grüll (Rapid Wiedeń). W 34. minucie golkiper Lechii zdołał uchronić zespół z Gdańska przed utratą trzeciej bramki po mocnym strzale z przewrotki przez austriackiego napastnika Marco Grülla (Rapid Wiedeń). W końcówce tej połowy jeszcze Lechiści próbowali zdobyć „gola do szatni”, jednak zabrakło dokładności i piłka po strzale Jakuba Kałuzińskiego (Lechia Gdańsk) odbiła się od nogi Moritz Oswalda (Rapid Wiedeń) i wylądowała obok słupka. Do przerwy zespół z miasta nad Dunajem prowadził 2:0 z podopiecznymi Tomasza Kaczmarka.

II połowa

Po przerwie od środka boiska rozpoczęli goście, którzy wyszli na druga odsłonę w wyjściowym ustawieniu, w przeciwieństwie do zespołu miejscowych, w którym pojawiły się dwie zmiany. Lechia od pierwszych minut grała ofiarnie, nie tracąc nadziei. Biało-Zieloni nie opuszczali połowy rywala, szukając sposobu na pierwszą bramkę. Świetną akcję do zdobycia gola stworzyli gdańszczanie w 53. minucie. Po zewnętrznym podaniu Flávio Paixão (Lechia Gdańsk) do Rafała Pietrzaka (Lechia Gdańsk), piłka znalazł się w polu karnym u nogi Łukasza Zwolińskiego (Lechia Gdańsk). Niestety napastnik z Gdańska niefortunnie uderzył sprzed samej linii bramkowej, marnując tę akcję. Trzy minuty później Maciej Gajos (Lechia Gdańsk) główkował po centrze İlkay’a Durmuş’a (Lechia Gdańsk), jednak zdołał to obronić Niklas Hedl (Rapid Wiedeń). W 64. minucie z atakiem ruszyli goście z Wiednia. Nicolas Kühn (Rapid Wiedeń) minął trzech obrońców z Gdańska i z bliskiej odległości oddał strzał wprost w Dušana Kuciaka (Lechia Gdańsk). Z kolei w 69. minucie golkiper Biało-Zielonych wybił piłkę poza swą bramkę po strzale Moritz Oswalda (Rapid Wiedeń). W 82. minucie zapanowała na trybunach biało-zielona euforia. Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) na oczach 23 519 kibiców zdobył kontaktowego gola w tym spotkaniu. Asystę zaliczył Filip Koperski (Lechia Gdańsk), który przedarł się prawym skrzydłem w pole karne i zacentrował w pole bramkowe do Łukasza Zwolińskiego. Ostatnie minuty spotkania zdecydowanie należały do Biało-Zielonych. Niestety gdańszczanom nie udało się doprowadzić do remisu, aby „wyszarpać” dogrywkę. Tym samym Rapid Wiedeń awansuje do trzeciej rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy, a Lechia Gdańsk, przegrywając dwumecz, żegna się już z rozgrywkami UEFA.

Liga Konferencji Europy, II runda kwalifikacyjna, rewanż (28.07.2022r.)

Lechia Gdańsk vs Rapid Wiedeń 1:2 (0:2)

Bramki: 16. Kühn (RVI), 18. Grüll (RVI) – karny, 82. Zwoliński (LGD)

Żółte kartki: 28. Schick (RVI), 33. Stec (LGD), 42. Kałuziński (LGD), 44. Pejic (RVI), 87. Pietrzak (LGD), 90+2. Grüll (RVI)

Lechia Gdańsk: Kuciak – Stec (76. Koperski), Nalepa (C), Maloca, Pietrzak – Kałuziński (46. Kubicki) – Clemens (46. Flavio), Gajos, Terrazzino (67. Sezonienko), Durmus (67. Conrado) – Zwoliński. Trener: Tomasz Kaczmarek

Rapid Wiedeń: Hedl – Schick (83. Koscelnik), Aiwu, Wimmer, Auer – Pejic, Oswald (73. Sattlberger), Kuhn (65. Bajic) – Zimmermann (65. Hofmann), Grull – Burgstaller (C). Trener: Ferdinand Feldhofer

Sędzia: Alessandro Dudic (Szwajcaria)