Kolarstwo
Lublin - Poland - cycling - pictured during 79th Tour de Pologne (2.UWT) stage1 Kielce > Lublin (218KM) - Photo: Szymon Gruchalski/Cor Vos © 2022

Belg Gerben Thijssen wygrał 2. etap 79. Tour de Pologne. Aktywnie w ucieczce jechał Patryk Stosz.

Niedzielny etap 79. Tour de Pologne rozpoczął się w Chełmie, a całość kończyła się na rundzie w Zamościu. Trasa liczyła nieco ponad 205 kilometra i miała płaski charakter. Pogoda na tym etapie odgrywała znaczącą rolę, ponieważ wiało i padało.

W odjazd zabrało się czterech kolarzy. Wśród nich znaleźli się: Patryk Stosz, Jonas Abrahamsen, Piotr Brożyna i Jasper De Buys. Stosz jechał w koszulce najaktywniejszego, zaś Abrahamsen w koszulce najlepszego górala.

Tym razem pierwsza premia lotna usytuowana była na 155 kilometrów przed metą. W Hrubieszowie największą bonifikatę zgarnął Stosz z Reprezentacji Polski.

Walka na premii górskiej IV kategorii odbyła się we wsi Michalów-Kolonia. Po kolejny punkt zgarnął dotychczasowy lider klasyfikacji górskiej, czyli Norweg Jonas Abrahamsen z zespołu Uno-X Pro Cycling Team. We wsi Sabaudia po jedyny punkt na górskiej premii PZU IV kategorii sięgnął natomiast reprezentant Polski Piotr Brożyna.

O kolejne punkty na premii lotnej rywalizowano w Tomaszowie Lubelskim. Na 109 kilometrze kolejny raz największą bonifikatę zgarnął Patryk Stosz.

Przewaga ucieczki w szczytowym momencie wynosiła około 6 minut, ale po drugiej premii lotnej LOTTO peleton znacznie zbliżył się do prowadzącej grupy.

Uciekinierzy zdarzyli jednak rozdzielić między sobą punkty na trzeciej lotnej premii, która usytuowana była na 167 kilometrze. Tym razem wygrał Norweg Abrahamsen, zaś 2. miejsce zajął w Szczebrzeszynie Stosz. Najwięcej sił z czołowej grupy zachował Belg Jasep De Buyst z grupy Lotto Soudal. Wjechał na 9-kilometrową rundę z przewagą 25 sekund. Ostatecznie został złapany na 1,5 kilometra przed metą. Rozegrano sprinterski finisz w Zamościu, gdzie wygrał  Gerben Thijssen. Belg jeździ w zespole Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux.

Na metę wjechał on w czasie 4 godzin, 47 minut i 23 sekund. Na 11. miejscu finiszował Stanisław Aniołkowski.

Liderem klasyfikacji generalnej został jadący dwukrotnie w ucieczce, czyli Norweg Abrahamsen. Ma 2 sekundy przewagi nad zwycięzcami 1. i 2. etapu. 20. miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Aniołkowski. Reprezentant Polski traci do lidera 12 sekund.