Kolarstwo
- Photo: Szymon Gruchalski/Cor Vos © 2022

Zakończył się ostatni etap 79. Tour de Pologne. W Krakowie triumfował Arnaud Démare 

Piątkowy etap rozpoczynał się pod firmą Valsir w Skawinie, zaś wszystko kończyło się w Krakowie. Trasa liczyła 177,8 kilometra. Początek miał charakter pagórkowaty. Na kolarzy czekała premia górska I i III kategorii, zaś druga część miała charakter płaski.

Premię lotną we wsi Lanckorona (23,7 km) wygrał Włoch De Marchi z Israel–Premier Tech. Na premii górskiej PZU I kategorii we wsi Bienkówka komplet punktów zgarnął Drizners z drużyny Lotto Soudal. Premię usytuowano na 41 kilometrze. Na 45 kilometrze przygotowano dla kolarzy premię górską III kategorii, gdzie ponownie triumfował kolarz z Australii. Ostatnia premia lotna miała miejsce w miejscowości Myślenica (61,3 km). Największą bonifikatę zgarnął wspomniany już Włoch De Marchi.

Łącznie w ucieczce jechało czterech kolarzy. Oprócz wspomnianych zwycięzców na premiach jej skład uzupełniali: Duńczyk Johansen i Norweg Warsted. Ich przewaga nad peletonem przez większa część dystansu wynosiła około 4,5 minuty, ale po premiach tempo dyktowane przez peleton było coraz szybsze.

Na 68 kilometrów przed metą problemy techniczne miał Warsted, który ostatecznie odpadł od czołowej grupy, której przewaga wynosiła już niespełna 3 minuty.

Ostatnia premia górska miała miejsce we wsi Kaszów i miała ona IV kategorię. Jako jedyny na tej premii punktował na 38 kilometrów przed metą Duńczyk Johansen z zespołu z Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux.

Po wjeździe rundy na przodzie pozostał już jedynie De Marchi mający niespełna pół minuty zapasu nad zasadniczą grupą. Do pokonania były trzy 5-kilometrowe okrążenia. Na drugiej rundzie dołączył do niego Francuz Nans Petrs z AG2R.

Po wjeździe na ostatnią rundę wszystko się w zasadzie wyrównało. Na metę po sprinterskim finiszu jako pierwszy wjechał Francuz Arnaud Démare z Groupama – FDJ.


79th Tour de Pologne – Photo: Szymon Gruchalski/Cor Vos © 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!