Kolarstwo
79.Tour de Pologne [2.UWT]- photo: Szymon Gruchalski/Cor Vos

W minionym tygodniu odbywał się kolarski Tour de Pologne. W 79. edycji triumfatorem klasyfikacji generalnej został Brytyjczyk Hayter. 

1. Etap

Etap otwierający wyścig wliczany do cyklu UCI World Tour rozpoczął się w Kielcach. Miał płaski charakter i liczył 218,8 kilometra. Wszystko zwieńczył sprinterski finisz w Lublinie, gdzie wygrał Holender Olav Kooij z zespołu Jumbo-Visma.

2. Etap 

To kolejny etap dla sprinterów. Tym razem ścigano się na trasie z z Chełma do Zamościa. Etap liczył 205,6 kilometra. Zwycięzcą okazał się Belg Gerben Thijssen z zespołu Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux.

3. Etap 

To etap istotny dla końcowej klasyfikacji. Wiódł z Krasnika do Przemyśla i liczył 237,9 kilometra. Początek płaski, ale końcówka ze stromymi podjazdami. Finisz miał miejsce w centrum Przemyśla na podjeździe sięgającym 14 do 15 procent nachylenia. Wygrał Kolumbijczyk Sergio Higuita z zespołu Bora-Hansgrohe. Bez strat czasowych dojechało zaledwie 13 kolarzy. W minucie zmieściło się 45 zawodników i z tego grona poznaliśmy najlepszą trójkę całej imprezy.

4. Etap

To etap, w którym wydawało się, że rządzić będą górale. Przygotowano trzy premie górskie II kategorii. Suma przewyższeń wynosiła 2700 metrów. Trasa z Leska do Sanoka była krótka, bo liczyła tylko 179,4 kilometra. Ostatecznie o wygraną bili się sprinterzy. Triumfował Niemiec Pascal Ackermann z UAE Team Emirates.

5. Etap 

Trasa tego etapu miała płaski charakter. Droga z Łańcuta do Rzeszowa miała 178,1 kilometra. Po sprinterskim finiszu wygrał Niemiec Phil Bauhaus z Bahrain – Victorious.

6. Etap 

To trudna czasówka. Jej trasa liczyła niespełna 12 kilometrów, ale wiodła cały czas pod górę. Wszystko rozpoczynało się niedaleko Nowego Targu, a kończyło w Bukowinie Tatrzańskiej. Zwycięzcą okazał się Holender. Thymen Arensman z zespołu DSM. Nowym liderem został natomiast Ethan Hayter, który zajął 3. miejsce.

7. Etap 

To był dziwny etap, ponieważ na początku czekały na kolarzy strome podjazdy z premiami górskimi I kategorii. Druga część trasy miała jednak płaski charakter. Na niespełna 178 kilometrowy odcinek składała się droga spod firmy Valsir w Skawinie do Krakowa. Wygrał po sprinterskim finiszu Francuz Arnaud Demare z Groupama–FDJ. Zwycięstwa w klasyfikacji generalnej nie oddał Brytyjczyk Hayter z zespołu INEOS Grenadiers.

Końcowa klasyfikacja: 

  1. E. Hayter (IGD) 28h 26′ 23″
  2. T. Arensman (DSM) 28h 26′ 34″
  3. P. Bilbao (TBV) 28h 26′ 41″

Najlepszym z Polaków okazał się Jakub Kaczmarek, którego sklasyfikowano na 24. miejscu ze stratą 1 minuty i 38 sekund. Klasyfikację najaktywniejszych wygrał Patryk Stosz.


79.Tour de Pologne [2.UWT]- photo: Szymon Gruchalski/Cor Vos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!