Piłka nożna

Niedzielnym popołudniem w ramach 4. kolejki PKO Ekstraklasy Warta Poznań rywalizowała u siebie z Pogonią Szczecin. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem „Portowców”, którzy pokonali podopiecznych Dawida Szulczka 2:1.

Swoją pierwszą bramkę w tym sezonie zdobył Kamil Grosicki, drugą podarował przyjezdnym niefortunną obroną zawodnik „Warciarzy” – Robert Ivanov. Gola kontaktowego dla gospodarzy strzelił Adam Zrelak.

I połowa

Jako pierwsi starania od środka boiska na Stadionie Dyskobolii w Grodzisku Wielkopolskim rozpoczęli „Portowcy”, którzy natychmiast znaleźli się w ataku pozycyjnym. Jednak już w 4. minucie to gospodarze dali sygnał ostrzegawczy przyjezdnym. Będący w polu karnym Jan Grzesik (Warta Poznań) wymknął się Luisowi Macie (Pogoń Szczecin) i uderzył w boczną siatkę. Po kwadransie gry zdecydowanie większe posiadanie piłki było w nogach zespołu ze Szczecina (64%). Toteż w 22. minucie podopieczni Jensa Gustafssona zdołali otworzyć już wynik spotkania. Bramkę zdobył Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), wykorzystując zagubienie obrony „Warciarzy”. Asystował mu Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin), posyłając piłkę z prawej flanki. Zaledwie trzy minuty później zespół ze Szczecina prowadził już 2:0. Wynik „Portowcom” podwyższył zawodnik „Zielonych” Robert Ivanov (Warta Poznań), strzelając samobója – rezultat niefortunnej interwencji przeciwko podaniu Sebastiana Kowalczyka (Pogoń Szczecin) do Jakuba Bartkowskiego (Pogoń Szczecin). Do przerwy warta nie pozbierała się po dwóch straconych golach i nie odpowiedziała żadnym poważniejszym atakiem. Przyjezdni też nie forsowali się już zbytnio, mając dość konkretny zadatek.

II połowa

Po przerwie obydwa zespoły powróciły na murawę w niezmienionych składach i od środka boiska rozpoczęli gospodarze. Po zmianie stron przyjezdni ze Szczecina nie potrafili odnaleźć się na boisku. „Duma Wildy” szybko to wykorzystała, zdobywając gola kontaktowego. Bramkę z okolic 9. metra strzelił Adam Zreľák (Warta Poznań) po centrze Jana Grzesika (Warta Poznań) z prawej flanki. Pierwszy kwadrans tej połowy rozgrywał się głównie w polu karnym Pogoni Szczecin, ale nic owocnego z tego nie wynikło. Dopiero w 63. minucie goście zdołali oddalić się od swojej bramki i zbliżyć do siatki przeciwnika. Ostatecznie Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) zakończył tę akcję, pudłując w słupek. Kolejną groźną akcję stworzyli miejscowym przyjezdni dopiero w 76. minucie jednak tez bez rezultatu. Po ostrej wrzutce w pole karne golkiper Warty wypiąstkował futbolówkę. Przez dłuższy czas żadna z drużyn nie wychodziła z inicjatywą. Gra zrobiła się ospała. Dopiero na dwie minuty przed końcem podstawowego czasu, nowy napastnik miejscowych – Enis Destan (Warta Poznań) miał niemalże stuprocentową szansę na wyrównanie wyniku. Z okolic niespełna dwóch metrów główkował z impetem wprost w bramkarza Pogoni. Mimo emocjonującej końcówki dającej nadzieje podopiecznym Dawida Szulczka na remis, spotkanie w Grodzisku Wielkopolskim zakończyło się pierwszą w tym sezonie wyjazdową wygraną Pogoni 2:1.

PKO BP Ekstraklasa, 4. kolejka (7.08.2022r.)

Warta Poznań vs Pogoń Szczecin 1:2 (0:2)

Bramki: 22. Grosicki (POG), 25. Ivanov (WAR) – sam., 47. Zreľák (WAR)

Żółte kartki: 29. Kostas (POG), 34. Łęgowski (POG), 71. Stavrópoulos (WAR), 88. Biczachczjan (POG), 90+3. Zreľák (WAR)

Warta Poznań: Lis – Ivanov, Szymonowicz, Stavrópoulos (77. Kościelny) – Grzesik, Kopczyński, Ma. Żurawski (63. Szmyt), Matuszewski (77. Destan) – Szczepański (39. Mariz Luís), Jak. Kiełb (77. Jakóbowski) – Zreľák. Trener: Dawid Szulczek

Pogoń Szczecin: Stipica – Bartkowski, Kostas, Zech, Mata – Dąbrowski – Kowalczyk (53. Biczachczjan), Łęgowski (53. Drygas), Silva, Grosicki (82. Fornalczyk) – Zahović (66. Almqvist). Trener: Jens Gustafsson

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)