Kolarstwo Torowe
commons.wikimedia.org / Tim Rademacher

Polska drużyna kolarstwa torowego kobiet wywalczyła brązowy medal w sprincie drużynowym na Mistrzostwach Europejskich 2022. O podium otarli się panowie. W scratchu kobiet na najniższym stopniu podium stanęła Nikola Wielowska.

Znakomicie zaprezentowała się drużyna żeńska. Poszczególne drużyny jechały pojedynczo, a więc kluczowym był czas. Polskę reprezentowały: Marlena Karwacka, Urszula Łos i Nikola Sibak. Na mecie czas łączny tego zespołu wyniósł 38 sekund i 970 tysięcznych sekundy, co dało możliwość awansu do biegu o brąz. Walkę o medal trzeba było stoczyć z ekipą francuską. Polki osiągnęły czas 39 sekund i 164 tysięcznych sekundy. Rywalki zostały pokonane o niespełna 0,2 sekundy. Złoto wywalczyły reprezentantki Niemek, zaś na 2. miejscu sklasyfikowano Holenderki.

Panowie w pierwszej rundzie zmierzyli się z Niemcami, których pokonali o niespełna 300 tysięcznych sekundy. Skład naszej reprezentacji w tym sprincie utworzyli: Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki. Ich łączny czas wyniósł 35 sekund i 664 tysięczne sekundy.

Polakom dało to możliwość walki o brązowy medal. Do małego finału dostali się też Brytyjczycy. Tym razem kończył Mateusz Rudyk. Szybsi byli niestety Brytyjczycy, którzy Polaków pokonali o ponad 0,5 sekundy. Złoto zdobyli Holendrzy, zaś srebrny medal powędrował do Francuzów.

Chwilę później w scratchu na 10 km zaprezentowała się Nikola Wielowska. Polka świetnie trzymała się od samego początku jadąc w peletonie kolejne okrążenia. Jej czujność i oszczędzanie sił na ostatnich metrach poskutkowało brązowym medalem! Wielowska świetnie wyszła na trzy okrążenia do końca na trzecią pozycję i nie oddała jej już!

Relacja: Paweł Stańczyk i Ewa Betlej