Wioślarstwo ME w Monachium
commons.wikimedia.org / Julia Kowacic

W sobotnie popołudnie emocjonowaliśmy się walką polskich wioślarzy o medale na Mistrzostwach Europejskich w Monachium. Do finałów A awansowało aż cztery polskie załogi. Srebro wywalczyła polska czwórka podwójna!

Czwórka bez sternika kobiet (6. miejsce)

Do finału A Polki przystąpiły w składzie: Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner i Barbara Jęchorek. Awans do decydującego biegu wywalczyły, dzięki zajęciu w repesażu 2. miejsca.

W finale zabrakło jednak sukcesu. Polki dopłynęły na ostatnim, 6. miejscu, zaś złoto zdobyły Brytyjki z przewagą ponad 2 sekund nad kolejną osadą. Polki do zwycięskiego zespołu straciły ponad 20 sekund.

Czwórka bez sternika mężczyzn (4. miejsce)

W tej konkurencji Polskę reprezentowali: Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda, a także Mateusz Wilangowski. Również oni walczyć musieli w repesażu, który udało im się wygrać.

W finałowej rywalizacji Polacy uplasowali się na 4. lokacie. Wygrali Brytyjczycy, do których biało-czerwoni stracili ponad 8 sekund.

Czwórka podwójna mężczyzn (2. miejsce)

W półfinale biało-czerwoni okazali się zwycięzcami. Do składu zostali wybrani: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański.

Finał najmocniej rozpoczęli Włosi, którzy mieli około 2 sekund przewagi nad kolejnymi drużynami. Od połowy dystansu straty zmniejszali znacząco biało-czerwoni. Na metę jako pierwsi wpadli jednak Włosi, których przewaga nad Polską wyniosła jedynie 1 sekundę i 8 setnych sekundy.

Dwójka podwójna kobiet (6. miejsce)

Polskę w tej konkurencji reprezentowały: Marta Wieliczko i Joanna Dittmann, które w półfinale zajęły 3. miejsce.

Po 1/4 dystansu Polki zdawały się zajmować miejsce 3. W drugiej części rywalizacji strata naszej załogi do prowadzących znacząco się powiększyła. Przez chwilę Polki zajmowały miejsce 6., ale w końcówce słabiej spisały się Brytyjki, lecz nie udało się ich pokonać. Wygrały Rumunki z przewagą prawie 7 sekund nad Holenderkami. Polki dopłynęły ze stratą ponad 22 sekund.