Lekkoatletyka

Pia Skrzyszowska zdobyła złoty medal ostatniego dnia mistrzostw Europy w Monachium w biegu na 100 metrów przez płotki. W sztafecie 4×100 metrów mężczyzn brązowy medal zdobyli polscy reprezentanci. Panie sięgnęły po srebro!

Polka biegła w drugim półfinale, który wygrała, więc zapewniła sobie bezpośredni awans do finału. Po tej fazie z dalszą rywalizacją pożegnały się Klaudia Siciarz i Klaudia Wojtunik. Zajęły one odpowiednio 10. i 11. miejsce.

Skrzyszowska w finale biegła po torze szóstym. Po prawej miała więc dwie rywalki, zaś po lewej pięć. W europejskim rankingu przed tym czempionatem prowadziła Brytyjka Cindy Sember (12,50 s).

Sember wypadła jednak na jednym z płotków i już nie liczyła się w walce o podium. Wykorzystała to Polka, czyli młodzieżowa mistrzyni Europy z ubiegłego roku. Skrzyszowska wygrała z czasem 12,53 sekund. Na 2. miejscu uplasowała się Węgierka Kozak (12,69 s), zaś czołową trójkę uzupełniła Szwajcarka Kambundji (12,74 s).

Sztafety 4×100 metrów

W finałach sztafet 4×100 metrów mamy na starcie zarówno Polaków (A. Brzeziński, P. Słowikowski, P. Wykrota i D. Kopeć), jak i Polki (P. Skrzyszowska, A. Kiełbasińska, M. Popowicz-Drapała, E. Swoboda).

Skład żeńskiej sztafety był więc niezwykle imponujący – Skrzyszowska to świeżo upieczona mistrzyni Europy, Kiełbasińska, czyli brązowa medalistka ME na 400 metrów i wicemistrzyni Europy w sztafecie, Swoboda, czyli halowa mistrzyni Europy z 2019 roku, a Marika Popowicz-Drapała to dwukrotna brązowa medalista ME w sztafecie 4×100 metrów z 2010 i 2012 roku.

Najpierw jednak do zmagań przystąpili panowie, którzy spisali się znakomicie. Biegliśmy na ósmym torze, ale udało się zdobyć brąz z czasem 38,15 sekundy, co jest rekordem kraju. Wygrali Brytyjczycy z czasem 37,67 sekundy.

Polskie reprezentantki też biegały po torze ósmym, czyli najbardziej zewnętrznym. Nasze zawodniczki musiały więc uciekać rywalkom i dopiero na ostatniej prostej sytuację dookoła mogła poznać kończąca wszystko Ewa Swoboda.

Nasze reprezentantki spisały się równie znakomicie. Świetnie biegały, przeprowadziły świetne zmiany i zdobyły srebro z czasem 42,61 sekund, a więc rekordem kraju! Wygrały Niemki 42,34 sekundy.