Fortuna 1 Liga dopiero co niedawno wystartowała, a już za nami 8 kolejek sezonu. Zapraszam na małe podsumowanie minionej kolejki, w której jak zwykle odbyło się po 9 spotkań.

PIĄTEK:

W inauguracyjnym spotkaniu 8. kolejki Puszcza Niepołomice zagrała na własnym stadionie z Zagłębiem Sosnowiec i niestety nie doczekaliśmy się goli. Owy mecz zakończył rezulaltatem 0:0, choć jeszcze podczas pierwszej odsłony mogła paść bramka dla gości. Została ona jednak anulowana za sprawą VARU, który dopatrzył się spalonego przy trafieniu Bodziocha.

Z kolei kolejne starcie pomiędzy Chrobrym Głogów a Wisłą Kraków już przysporzyło nam znacznie więcej emocji. Od 20. minuty przy stanie 1:0 dla Wisły podopieczni Jerzego Brzęczka grali w osłabieniu przez bezmyślne zachowanie lidera zespołu Luisa Fernandeza. To mogło zaważyć na końcowym wyniku. Ostatecznie zwycięsko wyszedł Chrobry, który po dwóch wykorzystanych rzutach karnych Mateusza Machaja pokonał obecnego lidera ligi 2:1. Drużyna z Głogowa plasuje się na 13. miejscu.

Trafienia: 6′ Rodado, 65′ Machaj (K), 90+2′ Machaj (K)

SOBOTA:

Górnik Łęczna, spadkowicz Ekstraklasy, podejmował Odrę Opole. Są to zespoły, które cały czas walczą między sobą o wyjście ze strefy spadkowej i dzięki okazałemu zwycięstwu 4:1 drużyna z Łęcznej poszła o dwie pozycje do przodu, plasując się już nie na ostatnim miejscu a na 16. Z kolei Odra zajmuje jedno miejsce przed Górnikiem.

Bramki z tego spotkania: 4′ Krykun, 27′ Gąska, 45+6′ Krykun, 57′ Niziołek, 71′ Biernat

Następny pojedynek odbywał się w Rzeszowie, a zmierzyli się w nim Stal z Podbeskidziem, który przegrał ostatnie 2 spotkania ligowe, w tym właśnie ze Stalą… i to aż 0:5. Już do przerwy widniało trzybramkowe prowadzenie gospodarzy, w drugiej odsłonie dopełnili formalności dobijając przeciwnika. Oba zespoły, podobnie jak wyżej wymienione, mieszczą się w tabeli tuż obok siebie, bowiem rozgromione Podbeskidzie Bielko-Biała na 7. miejscu, Stal na 8.

Gole: 7′ Paczobut, 10′ Piątek, 26′ Rodriguez (Samobój), 51′ Olejarka, 54′ Wolski

Bieniaminek z Chorzowa, Ruch, odniósł trzecie zwycięstwo w tym sezonie, tym razem pokonując u siebie Termalikę Nieciecza 2:1. Ruch jest najmniej wartą drużyną pierwszej ligi polskiej (1,95 mln euro), a mimo tego radzi sobie co najmniej dobrze, bowiem jest obecnie wiceliderem Fortuny i wraz z ŁKS-em Łódź zachował dotychczas tyle samo oczek – 15. Pomimo porażki Termalice też nie idzie źle, gdyż traci do lidera Wisły Kraków zaledwie 2 punkty.

Bramki: 18′ Sikora, 23′ Biedrzycki (K), 48′ Swędrowski

W ostatnim sobotnim pojedynku Chojniczanka Chojnice, jeden z trzech bienaminków, drugi raz z rzędu wyszedł z boiska jako zwycięzca i pokonał skromnie łódzki ŁKS 1:0. Podopieczni Tomasza Kafarskiego po kiepskim starcie sezonu teraz imponują formą, bowiem nie przegrali żadnego z czterech ostatnich spotkań – dwukrotnie zremisowali, a teraz 2 razy wygrali. Dzięki zadowalającej dyspozycji Chojniczanka zajmuje już 14. pozycję, zaś ŁKS aspiruje o awans do Ekstraklasy, będąc w TOP 3.

Bramka: 42′ Tuszyński

NIEDZIELA:

W ostatni dzień weekendu zaczęliśmy od rywalizacji GKS-u Katowice z Arką Gdynia. Do 27. minuty gospodarze potrafili sobie stworzyć kilka klarownych sytuacji, ale wszystko pokrzyżowała czerwona kartka Jaroszka. Od tamtej chwili katowiczanie liczyli najpewniej na remis, a Arka zaczęła cały czas nacierać. Po wielu niewykorzystanych okazjach już w drugiej połowie udało się strzelić jedynego i zarazem decydującego o losach spotkaniach gola. Jego autorem został Omran Haydary, zawodnik wypożyczony na cały sezon z wrogiej dla Arki gdańskiej Lechii. Dzięki ważnym 3 punktom Arkowcy wskoczyli do pierwszej piątki ligi, z kolei katowiczanie siedzą o 5 pozycji niżej od klubu z Trójmiasta.

Przedostatnie spotkanie 8. kolejki nie porwało. Skra Częstochowa bezbramkowo zremisowała u siebie z Sandecją Nowy Sącz i był to drugi taki wynik w tej kolejce. Skra znajduje się na 12. miejscu, Sandecji idzie nieco gorzej, bowiem jest druga od końca.

Ostatni mecz również zakończył się remisem, jednak tym razem z udziałem bramek. GKS Tychy do 62. minuty prowadził z Resovią Rzeszów i grał w jedenastu. Drugą żółtą a w konsekwencji czerwoną kartke otrzymał Mańka, który w dużej mierze przyczynił się tylko do podziału punktów swojej drożyny z rywalem. 18 minut później Antonik  z Resovii ustalił wynik spotkania, doprowadzjąc do wyrównania. Po 8. kolejce Resevia dzierży na koncie zaledwie 4 oczka i zamyka ligową tabelę. Natomiast Tyszanie plasują się w równej połowie, bo na 9. miejscu.

Oto aktualna tabela ligowa Fortuna I Ligi po 8. kolejce:

Ponadto Mateusz Bochnak jest liderem klasyfikacji strzelców z dorobkiem 5 trafień. Za nim Fernandez z Białej Gwiazdy, Pirulo, gracz ŁKS-u, i Sobczak z Zagłębia Sosnowiec – wszyscy po 4 gole.