DAMIAN KULIG

W pierwszym meczu sezonu 2022/2023 Stal Ostrów Wlkp. w ramach Suzuki Superpucharu Polski pokonuje w Opolu mistrzów Polski WKS Śląsk Wrocław 81:94. Inauguracja była zatem udana dla złotych medalistów z 2021 roku.

Mecz o Superpuchar Polski od dawna jest inauguracją nowego sezonu w koszykarskiej ekstraklasie. Dziś pierwsze punkty padły łupem już po 54 sekundach obwodowego mistrzów Polski Daniela Gołębiowskiego. Pierwsze minuty to ofensywne zawody z obu stron. Każdy z zawodników starał się swoje dorzucić, a przeciwnicy nie pozostawali długo bez odpowiedzi. Najwyższe prowadzenie po akcji reprezentanta Polski na ostatnim Eurobaskecie Łukasza Kolendy Śląsk uciekał ma cztery oczka w ósmej minucie. I była to najwyższa różnica punktowa w pierwszej odsłonie. Po wznowieniu gry w drugiej kwarcie trafieniami zza luku Damian Kulig i Aigars Skele sprawiali, że przewaga wzrastała nawet do stanu 32:38. Jednak podobnie jak w pierwszej odsłonie nie na długo. Trafienie Olka Dziewy zmniejszało prowadzenie ostrowian do punktu, ale tylko na moment. Jednak kolejna mini seria punktowa Stali dawał im możliwość złapania oddechu. Ostrowianie prowadzili nawet siedmioma punktami. Do przerwy ich przewaga utrzymywała się i po dwudziestu minutach było 39:44 dla Stali.

W kolejnej części meczu zespół trenera Andreja Urlepa krok po kroku starał się odrabiać straty, a w końcu do remisu doprowadził Aleksander Dziewa. Późniejszy wsad Jakuba Nizioła dawał już wrocławianom przewagę. Sytuację dość szybko potrafili jednak uspokajać Nemanja Djurisić i Jakub Garbacz, którzy ponownie wyrównywali stan meczu. Kolejna trójka kadrowicza sprawiała, że po 30 minutach było 60:66. Zagrania Damiana Kuliga i Aleksandra Załuckiego w pierwszych akcjach czwartej kwarty oznaczały, że przewaga ostrowian wzrosła do 10 punktów. Po trójce Ojarsa Silinsa była jeszcze wyższa! Tego drużyna z Wrocławia nie była już w stanie odrobić. BM Stal do samego końca kontrolowała wydarzenia na parkiecie.

Najlepiej punktującymi dla Śląska byli: Jeremiah Martin z 25 pkt i 7 asystami (10 wymuszonych fauli), kolejnych 19 padło łupem Jakuba Nizioła, a 17 oczek i 6 zbiórek zapisał na swoim koncie Aleksander Dziewa. Dla Ostrowian 24 punkty i 7 zbiórek zanotował Damian Kulig, Aigars Skele dołożył 15 punktłów i 7 zbiórek, a po 13 rzucili Jakub Garbacz i Nemanja Djurisić.

WKS ŚLĄSK WROCŁAW – BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP.  81:94  (27:24, 12:20, 21:22, 21:28)