Start do pierwszego biegu klasy OSY-400.

Jakub Rochowiak ze Żnina wygrał w San Nazzaro we Włoszech dwa pierwsze wyścigi motorowodnych mistrzostw świata w klasie OSY-400. W połowie zawodów jest zdecydowanym liderem.

Brązowy medalista mistrzostw Europy z 2021 roku od początku ścigania na rzece Po w San Nazzaro spisuje się rewelacyjnie. Podczas wolnych treningów uzyskiwał najlepsze czasy w osiemnastoosobowej stawce. W oficjalnej próbie czasowej zajął drugie miejsce tracą mniej niż sekundę do Cezarego Strumnika (KS Przygoda Chodzież), który broni tytułu mistrzowskiego.

Dwa sobotnie wyścigi to był jednak popis żninianina, który wygrywał ze znaczną przewagą nad rywalami. W pierwszym o 7,60 sekundy pokonał reprezentanta gospodarzy Francesco Troglio, a trzeci na mecie ze stratą blisko 9 sekund zameldował się kolejny Włoch Luca Finotti.

W drugim biegu Jakub Rochowiak startował z pierwszego pola, więc zadanie miał nieco łatwiejsze. Wygrał z przewagą 3,22 sekundy nad Finottim i 5,85 nad Strumnikiem.

Rochowiak jest liderem z kompletem 800 punktów. Drugi w klasyfikacji Finotti ma ich na koncie 525.Ubiegłoroczny mistrz świata Cezary Strumnik zajmuje ex-aequo z Janisem Badaukisem z Łotwy czwarte miejsce. Na siódmym sklasyfikowany jest aktualny mistrz Polski Michał Poźniak (KSMiM Trzcianka).

Do końca rywalizacji o czempionat globu pozostały dwa wyścigi, oba rozegrane zostaną w niedzielę. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Unii Motorowodnej do końcowej klasyfikacji każdemu zawodnikowi zaliczone zostaną trzy najlepsze wyniki.