Developres Bella Dolina Rzeszów pokonał w czterech setach OnlkyBio Pałac Bydgoszcz w spotkaniu 1/8 finału Tauron Pucharu Polski. Zwycięstwo rzeszowianek sprawia, że jedną z par ćwierćfinałowych stworzą – po wczorajszym sensacyjnym zwycięstwie ITA TOOLS Stal Mielec – dwie podkarpackie ekipy.

Punktowanie zaczęła atakiem z prawego skrzydła Jelena Blagojević, za chwilę poprawiła wynik zbiciem ze środka Magdalena Jurczyk. Po stronie bydgoszczanek o swojej formie przypomniała atakiem reprezentantka kraju Monika Gałkowska i choć na prowadzeniu od początku były rzeszowianki, pierwotnie nie było ono przekonujące (7:5). Jednak po udanym bloku Weroniki Szlagowskiej zapas punktowy gospodyń zarysował się wyraźniej (10:7). Wokół tego dystansu toczona była dalsza faza seta. Zakres prowadzenia miejscowych zmienił się na chwilę po asie serwisowym Anny Lewandowskiej, gdy Developresowi został tylko punkt zaliczki (18:17). Natychmiast jednak po kolejnym bloku Szlagowskiej sytuacja wróciła do trzypunktowej dominacji rzeszowianek (20:17). Gości do walki jeszcze raz poderwała atakiem po bloku Pola Nowakowska (22:21), na co w końcówce seta dwoma rozmowami ze swoimi podopiecznymi odpowiedział Stephean Antiga. „Rysice” utrzymały prowadzenie do samego końca seta, którego zamknęła atakiem z lewej w linię boczną Szlagowska (25:23).

Drugą partię dwoma atakami z lewej otwarła Gałkowska i mimo trzykrotnego odwetu Magdaleny Jurczyk, wciąż lepsze wrażenie po zmianie stron sprawiały zawodniczki Pałacu, które wykorzystując niezawodność na siatce Nowakowskiej i Anny Lewandowskiej, objęły pewne prowadzenie (4:7). Bojowy nastrój przyjezdnych podtrzymała asem serwisowym Gałkowska, a następnie blokiem Kinga Różyńska i strata rzeszowianek rosła (6:10). W kolejnym okresie nic się nie zmieniło (11:15), a nutę optymizmu rzeszowska hala usłyszała po długich akcjach kończonych z lewego skrzydła przez Blagojević (13:15). Gospodynie były żądne wyrównania, lecz ich zamiary skutecznymi atakami z prawej flanki odpierała Gałkowska. Ekipa z Bydgoszczy grała cierpliwie i konsekwentnie, podbijając wiele piłek w obronie, dobrze kontrując, podwyższając przewagę i wygrywając tą partię pewnie, a także w dobrym stylu (20:25).

Kolejna partia należała do kapitan Developresu – przyjmującej Blagojević. We wstępie trzeciego seta Serbka wzięąła sprawy w swoje ręce, wyjaśniając na korzyść rzeszowianek długie akcje (3:1). Mimo dobrego początku, rzeszowiankom wcale nie grało się w tej partii łatwiej, gdyż ani myślała po drugiej stronie siatki oddać pola Gałkowska. Dlatego kolejne zagrania w ofensywie serbskiej mistrzyni nie przełożyły się na większą przewagę  miejscowych – cały czas oscylowała wokół 2-3 punktów. Bieg wydarzeń tej odsłony kolejny raz próbowała zmienić Gałkowska, niwelując straty swojego zespołu (11:10). Niebawem po zablokowaniu Izabelli Rapacz oraz Jurczyk set zaczął się od nowa (12:12). Rzeszowianki za sprawą Szlagowskiej oraz Weroniki Centki odzyskały kilkupunktową przewagę, a po przestrzelonym ataku gości dzierżyły 4-punktowy zapas (19:15). Następnie trzy ataki Blagojević oraz potrójnym rzeszowskim blok sprawił, że set był praktycznie rozstrzygnięty (23:15), a rozmiary wygranej miejscowych były znane chwilę później (25:16).

W czwartym – najbardziej harmonijnie granym secie – długo żadna z drużyn nie mogła przejąć inicjatywy. Dopiero w środkowej fazie po bloku zaatakowała Gałkowska, budując dla swojej ekipy skromną przewagę (13:15). Miejscowe szukały skutecznej recepty na powstrzymanie reprezentantki naszego kraju, ale ta nadal zuchwałymi atakami powiększyła przewagę do trzech „oczek” (16:19). Roli ratowania seta rzeszowiankom podjęła się wprowadzona Ann Kalandadze. Dwukrotnie skutecznie zaatakowała oraz popisała się asem, dając kontakt z rywalkami (21:22). Finisz był popisem bezwzględnych ataków Blagojević, która była architektem awansu do ćwierćfinału Tauron Pucharu Polski rzeszowskiego zespołu.

W niedzielę oba te zespoły spotkają się w Bydgoszczy w starciu 2. serii TAURON Ligi.

Natomiast w pojedynku ćwierćfinału Tauron Pucharu Polski dojdzie do derbów Podkarpacia, w których Developres Bella Dolina zmierzy się z pierwszoligowym ITA TOOLS Stal Mielec. Mielczanki dzień wcześniej sensacyjnie uporały się z BKS Bostik Bielski-Biała.

Developres Bella Dolina Rzeszów – ONLYBIO Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:23, 20:25, 25:16, 25:23)

MVP: Jelena Blagojević

Developres Bella Dolina Rzeszów: Bagrowska, Blagojević, Obiała, Centka, Wenerska, Szczygłowska, Rapacz, Orvosova, Przybyła, Szlagowska, Kalandadze, Jurczyk

OnlyBio Pałac Bydgoszcz: Bałdyga, Szucs, Lewandowska, Justka, Mazurek, Żurowska, Nowakowska, Kobus, Gałkowska, Różyńska, Milun, Witkowska, Łyszkiewicz