Komitet wykonawczy UEFA potwierdził zmiany w eliminacjach do MŚ oraz w rozgrywkach Ligi Narodów, które wejdą w życie po Mistrzostwach Europy 2024. 

Zmiany w eliminacjach do ME 2028 i MŚ 2026:

Aktualnie w eliminacjach do Euro biorą udział pięćdziesiąt trzy reprezentacje, które zostały przydzielone do dziesięciu grup, po pięć, sześć w każdej. Niedługo jednak ulegnie to zmianie. Na zebraniu UEFY w Lyonie ustalono, że po ME 2024 stworzone zostanie aż dwanaście grup w eliminacjach do kolejnego Euro. W jednej grupie będą rywalizowały cztery bądź pięć reprezentacji o awans. Wygrany w grupie będzie mieć zapewnioną przepustkę do turnieju finałowego. Reprezentacja z drugiego miejsca albo awansuje bezpośrednio albo będzie musiała liczyć się z grą w barażach. Ten sam format zostanie zastosowany w przypadku eliminacji do Mistrzostw Świata 2026.

Zmiany w Lidze Narodów:

Zmiany dotkną także Ligę Narodów. Dotychczas zwycięzcy grup z dywizji A trafiali do Final Four. Tym razem będzie to walka o finał z udziałem ośmiu zespołów. Od następnej edycji Ligi Narodów będzie też wprowadzony format meczu rewanżowego w ćwierćfinale. Ćwierćfinały będą toczyć reprezentacje z dwóch pierwszych miejsc w dywizji A. W przypadku zajęcia trzeciego miejsca odbędzie się mecz barażowy o utrzymanie z drugim miejscem w dywizji B.

Dla lepszego zrozumienia opisu zmian zarówno w eliminacjach imprez mistrzowskich jak i rozgrywek Ligi Narodów zamieszczamy tweeta Roba Harrisa ze schematem:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your name here
Please enter your comment!