Kubacki, skoki

Dawid Kubacki zajął piątą lokatę w sobotnim konkursie indywidualnym Pucharu Świata w Lake Placid. Dwa miejsca niżej uplasował się lider klasyfikacji generalnej Halvor Egner Granerud. W zawodach zwyciężył Andreas Wellinger.

Niemiec po pierwszym skoku na odległość 129 metrów zajmował piątą pozycję. W drugiej serii skoczył 125,5 metra co pozwoliło mu na zwycięstwo w dzisiejszym konkursie. To jego pierwsza wygrana w PŚ od ponad pięciu lat. Drugi był Ryoyu Kobayashi, który po pierwszej serii prowadził, dzięki fantastycznej próbie na odległość 136 metrów, co jest nowym rekordem skoczni. W finałowej serii wylądował jednak tylko na 114 metrze. Na najniższym stopniu podium uplasował się Daniel Tschofenig (129 m; 120 m).

Najlepszym z Polaków okazał się piąty Dawid Kubacki. Nowotarżanin w pierwszej próbie skoczył 119,5 metra, co dało mu dziewiąte miejsce. W drugim skoku lądował jednak 6,5 metra dalej. Na siódmej lokacie uplasował się Halvor Egner Granerud (124,5 m; 117 m). Lider klasyfikacji generalnej tym samym zmniejszył o 9 punktów swoją przewagę nad Kubackim. Jednak nadal ma ich 229 więcej. Skończyła się również seria Norwega z 12 miejscami na podium z rzędu w zawodach PŚ.

Na dalszych miejscach znaleźli się pozostali reprezentanci Polski: 13. był Aleksander Zniszczoł (118,5 m; 123 m), 19. Piotr Żyła (114,5 m; 116,5 m). Do drugiej serii nie awansowali: 36. Paweł Wąsek (111 m) oraz 41. Tomasz Pilch (108 m).

Na 23.00 czasu polskiego zaplanowano konkurs duetów, w którym wystąpią Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki.