Zwycięstwem 36-24 Górnik Zabrze sfinalizował niedzielne spotkanie z Sandra Spa Pogonią Szczecin, objętym 17. serią PGNiG Superligi. Obie ekipy już w pierwszej części przedzielił spory, 8-bramkowy dystans, który zwiększył się jeszcze na korzyść zabrzan w drugich trzydziestu minutach.

Trójkolorowi po raz kolejny wyszli w odmienionym składzie. Wciąż brakowało Pawła Dudkowskiego, Krzyśka Łyżwy, a dodatkowo wciąż jednak nie doszedł do siebie w pełni ostatnio chorujący Piotr Wyszomirski. Szansę na grę otrzymał jednak Ljubomir Ivanytsia, który na parkiecie nie pojawił się od wiosny 2022 roku.  Ale i goście przyjechali w wąskim ledwie 13-osobowym składzie.

Portowcy w pierwszych minutach nie grali najlepiej w obronie, ale ich błędy raz za razem naprawiał rewelacyjnie wchodzący w mecz bramkarz Maksym Viunyk. W zasadzie tylko dzięki niemu przez pierwsze sześć minut Górnicy nie potrafili odskoczyć. Wtedy jednak świetnie w mecz zaczął wchodzić także jego rywal vis-a-vis, Paweł Kazimier, który także popisał się kilkoma ważnymi interwencjami. Trójkolorowi uciekli rywalom po dwunastu minutach na pięć bramek, 9:4. Pogoń zaczęła popełniać raz za razem coraz większe błędy. Chociażby wybijając piłkę na aut, zapomnieli doprowadzić do zmiany z wycofanym bramkarzem, więc Dmytro Artemenko miał przez kilkanaście sekund pustą bramkę, co zresztą wykorzystał rzutem z trzydziestu metrów. Kolejne minuty to radosny handball po obu stronach. Zabrzanie wciąż jednak utrzymywali bezpieczny, pięciobramkowy dystans. W ostatnich minutach pierwszej połowy przejęli inicjatywę i wykorzystywali sto procent okazji. Na pięć minut przed końcem połowy prowadzili już 19:10! Rywalem zdołali odrobić jeszcze dwie bramki, ale wynik ustalił Dmytro Artemenko, trafiając po raz piąty na 20:12!

Drugą połowę lepiej zaczęli Portowcy, którzy rzucili dwie szybkie bramki. Zabrzanie weszli jednak na właściwe tory już po chwili, powiększając przewagę aż do jedenastu bramek (26:15). Szczecinianie chyba już zaczynali myśleć o powrocie do domu, bo jakby rozkojarzeni tym faktem zaczęli popełniać seriami kolejne błędy.  Te zabrzanie zaczęli wykorzystywać świetnymi kontrami. Remedium miało być uspokojenie ataku. Pogoń zaczęłą cedzić każdą sekundę i starać się wypatrzyć choć najmniejszą lukę w defensywie gospodarzy. Zaczęło im się to udawać, ale na straży zabrzańskiej bramki wciąż stał rewelacyjny Paweł Kazimier. Dość powiedzieć, że kiedy w 49. minucie oddał pole bramkowe młodemu Bartkowi Szczepanikowi, jego licznik wskazywał aż 45% skutecznych obron!  To dało mu ostatecznie tytuł MVP meczu, choć jego młody zmiennik również popisał się kilkoma ważnymi interwencjami, które dały ostatecznie zabrzanom zwycięstwo 36:24.

Górnik Zabrze – Sandra Spa Pogoń Szczecin 36:24 (20:12)

Górnik: Kazimier, Szczepanik – Molski 3, Tokuda 4, Bachko 3, Artemenko 6, Krawczyk, Mauer 6, Ivanytsia 1, Kaczor 3, Ivanovic 3, Wąsowski, Ilchenko 4, Rutkowski, Przytuła 3. Trener: Patrik Liljestrand

Kary: 6 minut (Kaczor, Ivanovic, Wąsowski)

Karne: 3/3

Pogoń: Viunyk – Krok 1, Wrzesiński 4, Kapela, Zalevskyi, Krupa 2, Wiśniewski 1, Starcevic 2, Cherkaszczenko 3, Krysiak 8, Polok 3. Trener: Wojciech Jedziniak

Kary: 4 minuty (Wrzesiński, Krysiak)