Siatkarki Grupy Azoty Chemik Police uległy w Stambule Fenerbahce HDI 1-3 w rewanżowej potyczce barażu o ćwierćfinał Ligi Mistrzyń, a ponieważ przegrały przed tygodniem także pierwszy mecz w Szczecinie, gra w ćwierćfinale najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych mistrzynie Polski ominie.

Policzanki przegrały pierwszy mecz w Szczecinie, ale poza pierwszym setem były równorzędnymi zespołem, więc z rewanżem w Stambule miały prawo żywić nadzieje.

Początek meczu był niezły w wykonaniu mistrzyń kraju, jednak szybko zaczęło szwankować przyjęcie i zespół ze Stambułu po asie serwisowym Fedorowcewej objęła czteropunktowe prowadzenie (7:3). Niebawem kontrą z obiegnięcia dystans o połowę zniwelowała Wasilewska (7:5), jednak as Vargas odbudował zaliczkę zespołu ze Stambułu (11:7), który znów przejął inicjatywę powiększając różnicę po ataku Vargas z użyciem bloku do 6 punktów (17:11). Metamorfoza policzanek przy serwisach Łukasik doprowadziła do 6-ciu punktów z rzędu przyjezdnych i remisu (17:17), jednak po przejściu ponownie Fenerbahce się oddaliło (20:17). Policzanki nie spuściły głów. Trudną piłkę po skosie skończyła Brakocevic-Canzian, a Korneluk świetnie spisała się w bloku i był kolejny remis (21:21). Na finiszu turecki zespół kolejny raz odskoczył i chociaż po bloku zawodniczki Chemika wybroniły piłkę nogą i miały kontrę, Brakocevic-Canizan z ciasnego skosu nie zagrała w polu gry i pierwszą partię miejscowe otwarły wygraną (25:23).

Premiera drugiej partii była podobna do pierwszej, ale gospodyniom udało się szybciej zdominować policzanki, których udane akcje należały do rzadkości (11:4). Światełko w tunelu pojawiło się wówczas, gdy po udanym potrójnym bloku na linii serwisu ponownie pojawiła się Łukasik, robiąc problemy rywalkom w przyjęciu, notując przy okazji dwa asy (11:8). Policzanki nie wykorzystały wszystkich nadarzających się okazji do zniwelowania strat, a niebawem znów na fali było Fenerbahce, kopiując po kilku udanych akcjach rezultat ze środkowej fazy pierwszej partii (16:10). Następnie mistrzynie Polski nie były w stanie oprzeć się kapitalnej postawie Vargas i choć szukały punktu zaczepienia do odrabiania strat, to w drugiej partii okazało się to już niemożliwe (25:19).

Akcje początku trzeciego seta dały uzasadnione nadzieje policzanką, które przy ostrej zagrywce Czyrniańskiej albo punktowały bezpośrednio, albo miały okazję to robić w bloku lub kontrach Łukasik, co sumarycznie dało efekt czteropunktowej przewagi (2:6). Serwisy Korneluk dały jeszcze więcej otuchy mistrzyniom Polski, a Czyrniańska kapitalnie uderzyła w kontrataku i Chemik miał już 6 punktów zapasu (3:9). Turecki zespół próbował możliwie najprędzej odwrócić bieg seta, ale znakomicie na rozgrywaniu Polic spisywała się Fabiola (9:14). Współpraca brazylijskiej zawodniczki z Czyrniańską i innymi partnerkami kwitła więc przewaga przyjezdnych nie malała (13:18). W tym secie zespół ze Stambułu recepty na polską ekipę nie znalazł i po atamowym zbiciu po bloku Brakocevic-Canzian (21:25) w tej rywalizacji wciąż było wszystko możliwe.

Pierwsze momenty czwartego seta zahuśtały rezultatem. Na dwie wygrane akcje Fenerbahce, Chemik odpowiedział trzema, jednak dwa asy z rzędu Fedorowcewej oraz poradzenie sobie z blokiem tej zawodniczki miało niebagatelny wpływ na przewagę tureckiego zespołu (8:4). Policzanki kilka razy przymierzały się do odrabiania strat, zmniejszając dystans do trzech „oczek”, lecz błędy w ataku wracały przewagę miejscowych do punktu wyjścia. Przełomowym momentem tej odsłony były serwisy Vargas, z którym nijak nie mogły poradzić sobie przyjmujące Chemika i sytuacja gości stała się podbramkowa (22:14). Zespół z Polic przegrał tą partię (25:18) odpadając z rozgrywek, jednak porażki w niezłym stylu z uznaną europejską marką nie można się wstydzić.

Fenerbahce HDI Stambuł – Grupa Azoty Chemik Police 3:1 (25:23, 25:19, 21:25, 25:18)

Fenerbahce HDI Stambuł: Silva Carneiro, Lazarewa, Eroglu, Cetin, Kalac, Diken, Fedorowcewa, Menezes, Boz, Erdem Dundar, Unal, Wuczkowa, Vargas, Orge.

Grupa Azoty Chemik Police: Cipriano, Kowalewska, Korneluk, Brakocević-Canzian, Fabiola, Wasilewska, Połeć, Łukasik, Oveckova, Mędrzyk, Czyrniańska, Sikorska, Stenzel, Jagła.