Fot: Piotr Cichowski Photography

Reprezentacja Polski U-19 do meczu z Serbią w ostatniej kolejce eliminacji mistrzostw Europy przystępowała z pozycji lidera grupy. Podopieczne Katarzyny Barlewicz przegrały jednak 3:4 i nie zdołały wywalczyć awansu na młodzieżowe EURO.

Odważnie w to spotkanie weszły piłkarki z Bałkanów, którym awans dawało tylko zwycięstwo nad naszymi rodaczkami. W 2. minucie Milica Šarić niecelnie uderzyła jednak z dystansu. Znacznie bardziej skuteczne na początku tego pojedynku były Polki, które wyszły na prowadzenie już w 8. minucie. Patrycja Sarapata przeprowadziła indywidualny rajd lewą stroną, przedarła się w pole karne i wyłożyła futbolówkę Nicole Jendrzejczyk, która stojąc na piątym metrze wpakowała ją do pustej bramki. Błyskawicznie Biało-Czerwone mogły zadać rywalkom drugi cios. Po celnym dośrodkowaniu Oliwii Domin z rzutu wolnego nieupilnowana Milena Kazanowska nie zdołała jednak oddać strzału. Po kwadransie gry Serbki ponownie spróbowały sił uderzeniem z dalszej odległości. Nina Matejic strzeliła nad bramką z prawej strony pola karnego. Niedługo później przyjezdne dopięły jednak swego. Matejic lepiej odnalazła się w roli asystentki. To po jej prostopadłym podaniu w szesnastkę precyzyjny strzał bez przyjęcia oddała Anja Jestrović, czym pokonała Kingę Seweryn.

W 23. minucie skuteczny drybling na prawym skrzydle zaprezentowała Magdalena Sobal. Napastniczka Pogoni Tczew dośrodkowała w pole karne, co zostało zbyt lekko wybite. Piłka trafiła pod nogi Oliwii Katowicz, której uderzenie było zbyt słabe, by zaskoczyć Jefimiję Škandro. W odpowiedzi kilkadziesiąt sekund później groźny atak przeprowadziły Serbki. Milica Šarić posłała precyzyjną centrę z lewej flanki, a głową obok słupka strzeliła Nina Matejic. W tej samej minucie Kinga WYrwas spróbowała swoich sił z dystansu, co bez większych problemów wyłapała bramkarka gości z Bałkanów. Chwilę przed upływem pierwszych trzydziestu minut gry interweniować musiała także Kinga Seweryn. Po błędzie polskiej defensywy do pozycji strzeleckiej doszła Nina Matejic, lecz oddała ona zbyt lekki strzał i łatwo złapała futbolówkę piłkarka GKS-u Katowice. W ostatniej minucie regulaminowego czasu pierwszej połowy Jefimija Škandro źle wyszła do wrzutki Oliwii Domin z wolnego. Kapitanka Serbek “na raty” zdołała jednak wyłapać futbolówkę.

Chwilę po powrocie z szatni na drugą odsłonę tego meczu Kinga Wyrwas po raz drugi spróbowała strzału z dalszej odległości. Uderzenie było celne, lecz Jefimija Škandro je bez problemów obroniła. W 54. minucie gola Serbkom ponownie dał duet Anja Jestrović – Nina Matejic. Większość pracy wykonała jednak druga z wymienionych. Napastniczka gości przed polem karnym znakomicie przyjęła sobie podanie i wobec biernej postawy polskich defensorek wypracowała sobie miejsce na oddanie strzału, którym pokonała Kingę Seweryn. W 56. minucie Katja Skupień płasko dośrodkowała z prawego skrzydła, jednak uderzenie Magdaleny Sobal zostało zablokowane. Skupień sześć minut później miała szansę na zdobycie wyrównującej bramki. Zawodniczka Górnika Łęczna oddała niecelny strzał zamykając dośrodkowanie z rzutu rożnego. Niewykorzystana sytuacja zemściła się błyskawicznie. Anđela Paunović posłała dalekie podanie w kierunku Niny Matejic, ta wygrała pojedynek bark w bark z Martyną Cygan i ze spokojem trafiła na 3:1 dla Serbii. Kapitanka polskiej kadry U-19 jeszcze więcej pecha miała 120 sekund później. Długą piłkę posłała z własnej połowy tym razem Natalija Obradović, a Martyna Cygan chcąć to przeciąż, strąciła futbolówkę głową tak niefortunnie, że umieściła piłkę we własnej bramce.

W 71. minucie długie podanie przyniosło gola również Polkom. Z własnej połowy zagrała daleko Oliwia Domin, a na gola zamieniła to Katja Skupień, która przelobowała bramkarkę rywalek. Nadzieje w serca Biało-Czerwonych wlała jeszcze w 87. minucie Patrycja Sarapata, która popisała się efektowną indywidualną akcją w polu karnym Serbek, którą zkaończyła golem. W doliczonym czasie Sarapata mogła zanotować jeszcze asystę, lecz Magdalena Sobal nie zdołała trafić na 4:4, bowiem skuteczną interwencję zanotowała Jefimija Škandro.

Serbki wygrały w Stalowej Woli, co jednak nie dało im awansu na mistrzostwa Europy. Na turnieju tym zagra reprezentacja Czech, która w równolegle rozgrywanym starciu pokonała 1:0 Szwajcarię.

Polska: Kinga Seweryn – Oliwia Bałdyga, Martyna Cygan, Oliwia Domin, Milena Kazanowska – Patrycja Sarapata, Oliwia Katowicz, Julia Jędrzejewska – Nicole Jendrzejczyk (46′ Katja Skupień), Kinga Wyrwas (61′ Patrycja Kozarzewska), Magdalena Sobal

Serbia: Jefimija Škandro – Milica Gaković, Milica Stojić, Georgina Pataki, Anđela Popović – Natalija Obradović, Anđela Paunović, Anja Jestrović (66′ Irena Majstorović), Marija Rajić, Milica Šarić (46′ Monja Josic) – Nina Matejic

Źródło: KobiecyFutbol.pl