Foto: plusliga.pl

Wczoraj zakończył się kolejny sezon siatkarskiej PlusLigi. W tegorocznych rozgrywkach działo się naprawdę wszystko. Od poważnych kontuzji, przez wielkie niespodzianki i smutne pożegnania, aż po wielkie emocje i końcowy triumf Jastrzębskiego Węgla. Zapraszamy na podsumowanie sezonu 2022/2023. 

Faza zasadnicza

Od początku fazy zasadniczej wyłaniało się nam czterech głównych kandydatów do medali, czyli ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Aluron CMC Warta Zawiercie, Asseco Resovia Rzeszów oraz Jastrzębski Węgiel. Dość nieoczekiwanie zawodzić, zaczął zespół PGE Skry Bełchatów, który zaliczał regularne wpadki i fazę zasadniczą zakończył dopiero na 11. miejscu. Zaskoczyć nas wszystkich mógł Barkom Każany Lwów – ukraińska drużyna, która ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą została przyłączona do PlusLigi. Ukraińcy na koniec fazy zasadniczej uplasowali się na 13. miejscu. Na początku sezonu w kratkę grali również siatkarze ZAKSY, którzy na właściwe tory wrócili dopiero po transferze Bartosza Bednorza. Na pierwszym miejscu fazę zasadniczą skończyła Resovia z czteroma punktami przewagi nad drugim Aluronem CMC Wartą Zawiercię.

Faza Play-off

Faza play-off jak co roku dostarczyła nam wielu emocji. W ćwierćfinale Resovia w trzech meczach uporała się ze Stalą Nysa, tracąc jedynie seta. Aluron CMC Warta Zawiercie po pięciosetowym boju odprawiła Indykpol AZS Olsztyn, a Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefl Gdańsk. Zdecydowanie najwięcej wrażeń kibicom siatkówki zapewnił pojedynek ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z Projektem Warszawa. ZAKSA po czterech wyczerpujących meczach ostatecznie pokonała warszawską ekipę (3:1). W półfinale, kędzierzynianie trafili na Asseco Resovię Rzeszów. Po długiej, wyczerpującej walce, zwycięsko z tego pojedynku wyszli podopieczni Tuomasa Sammelvuo. W drugim półfinale również nie zabrakło emocji. Naprzeciwko siebie stanęli Jastrzębski Węgiel i Aluron CMC Warta Zawiercie. Lepsi okazali się siatkarze z Jastrzębia-Zdroju, wygrywając z Aluronem w trzech meczach 3:1, 3:2 i 3:0. Mecz o brązowy medal sympatycy siatkówki z pewnością oglądali z wypiekami na twarzy. Hektolitry potu wylane na parkiet, efektowne obrony, widowiskowe ataki, krótko mówiąc siatkówkę w najlepszym wydaniu zaserwowali nam zawodnicy Warty Zawiercie i Asseco Resovii. Dopiero piąty mecz dał rozstrzygnięcie tego pojedynku. Z brązowym medalem sezon zakończyła drużyna z Rzeszowa. W finale natomiast rozpędzony pociąg pancerny z Jastrzębia-Zdroju nie zamierzał się zatrzymywać. Jastrzębski Węgiel w trzech meczach rozgromił ZAKSĘ, tracąc tylko seta i po dwóch latach przerwy został mistrzem Polski.

Rozczarowanie Sezonu

Jako rozczarowanie sezonu zdecydowanie można wskazać PGE Skrę Bełchatów. Żółto-Czarni jako najbardziej utytułowana polska drużyna siatkarska w XXI wieku zakończyła sezon na słabym 12. miejscu. Bełchatowianie w fazie zasadniczej zgromadzili raptem 39 punktów, a w meczu o 12 miejsce ulegli drużynie GKS Katowice. W Skrze kompletnie nie funkcjonowało przyjęcie, a kadra wymagała wyraźnego odmłodzenia. W tak zwanym  „międzyczasie” z drużyną pożegnał się prezes – Konrad Piechocki. Skra znajduję się obecnie w dramatycznej sytuacji finansowej, w konsekwencji czego opuściło ją kilku kluczowych zawodników, ale o tym później. Pewne jest natomiast to, że okres dominacji PGE Skry Bełchatów chwilowo przynajmniej dobiegł końca. Przewiduje się, że bełchatowianie w przyszłym sezonie będą walczyć jedynie o utrzymanie. Potęgę klubu, będzie trzeba zbudować od nowa.

Pożegnanie Legendy

Sezon 2022/2023 był ostatnim w karierze Mariusza Wlazłego. Reprezentant Polski kojarzony jest najbardziej ze swoich występów w PGE Skrze Bełchatów, z którą 9 razy sięgnął po Mistrzostwo Polski, siedmiokrotnie wygrywał Puchar Polski, oraz 4 razy Superpuchar Polski. Jego największym osiągnięciem w karierze jest zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata w 2014 roku. Wlazły został wtedy wybrany MVP całego turnieju. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Mariusz Wlazły jest także honorowym obywatelem Bełchatowa i Wielunia.

Transfery

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Do wicemistrzów Polski w tym sezonie dołączyli: Dmytro Paszycki, Denis Karjagin, Twan Wiltenburg, Przemysław Stępień i Bartosz Bednorz (w trakcie sezonu). Przed sezonem z ZAKSĄ pożegnali się zawodnicy tacy jak: Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno i Michał Kozłowski. W styczniu swoją nieudaną przygodę z ekipą z Kędzierzyna-Koźla zakończył Denis Karjagin, odszedł także Tomasz Kalembka.

Jastrzębski Węgiel

Jeśli chodzi o Jastrzębski Węgiel, to zakupili oni: Kamila Dębskiego, oraz Moustaphe M’Baye. Z tegorocznym mistrzem Polski pożegnali się natomiast: Szymon Binek, Bartosz Cedzyński oraz Wojciech Szwed.

Aluron CMC Warta Zawiercie

Szeregi „Jurajskich Rycerzy” zasilili: Santiago Danani, Bartosz Kwolek, Krzysztof Rejno, Michał Kozłowski, Jędrzej Gruszczyński, Patryk Łaba, Marcin Waliński, Dawid Dulski, Tomasz Kalembka oraz Bartosz Makoś. Sporo zawodników również pożegnało się ze śląską drużyną. Są to: Facundo Conte, Mateusz Malinowski, Patryk Niemiec, Piotr Orczyk, Dominik Depowski oraz Krzysztof Bieńkowski. W styczniu na wypożyczenie do PGE Skry Bełchatów udał się również Jędrzej Gruszczyński. Pewne jest, że wraz z zakończonym właśnie sezonem Zawiercie opuści ich największa gwiazda – Uroš Kovačević. Serb karierę kontynuować będzie w Rosji.

Asseco Resovia Rzeszów

Do brązowych medalistów tego sezonu Plus Ligi dołączyli: Torey Defalco, Thibault Rossard, Michał Kędzierski, Bartłomiej Mordyl oraz w styczniu Maurício Borges Silva. Z rzeszowskiej ekipy odeszli natomiast: Timo Tammemaa, Sam Deroo, Nicolas Szerszeń, Paweł Woicki i Rafał Buszek.

Projekt Warszawa

Do zdobywców 5. miejsca w tegorocznych rozgrywkach Plus Ligi dołączyli: Linus Weber, Niels Klapwijk, Jurij Semeniuk, Kévin Tillie, Kamil Baránek, Jan Firlej oraz Dawid Pawlun. Sporo zawodników również rozstało się z Projektem. Są to: Dušan Petković, Jay Blankenau, Bartosz Kwolek, Michał Superlak, Jan Fornal, Janusz Gałązka oraz Ángel Trinidad de Haro. W styczniu Plus Ligę opuścił sprowadzony pół roku wcześniej Kamil Baránek.

Końcowa tabela Plus Ligi za sezon 2022/2023 (Top 5)

  1.  Jastrzębski Węgiel
  2. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
  3. Asseco Resovia Rzeszów
  4. Aluron CMC Warta Zawiercie
  5. Projekt Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!