Zakończył się sezon w piłkarskiej Orlen Superlidze kobiet. Na najwyższym stopniu podium po raz kolejny zameldowały się piłkarki KGHM MKS Zagłębia Lubin. Wraz ze zdobytym mistrzostwem kraju oraz pucharem Polski w klubie ze stolicy polskiej miedzi ruszyła karuzela transferowa.

W środę odbyło się ostatnie w tym sezonie starcie piłkarek ręcznych na parkiecie lubińskiej hali RCS, w którym tamtejsze Zagłębie podejmowało FunFloor Lublin. Już na samym rozpoczęciu meczu wszyscy zgromadzeni tam fani zostali poinfrmowani, że w przyszłym sezonie z Lubina odejdą: Jovany Milojević, Daria Michalak, Aleksandra Zych, Karin Bujnochova, Simona Szarkova oraz Karolina Milczarczyk.

Najważniejsza w układance Pani trener Bożeny Karkut była bez wątpienia Daria Michalak. Popularna „Zawi” do zespołu z Lubina dołączyła w 2019 roku, kiedy zdecydowała się opuścić Pogoń Szczecin. Od tego momentu minęło niespełna 5 lat, a z każdym kolejnym sezonem Daria pokazywała coraz większy potencjał w swojej grze. W obecnym sezonie 28-letnia skrzydłowa trafiała do bramek przeciwnych zespołów 141 bramek, co w końcowym rozrachunku pokazuje, że jej skuteczność oscylowała w okolicy 71% jeśli chodzi o bramki z gry. Natomiast biorąc pod uwagę rzuty z dziewięciu  metrów, można zaobserwować, iż Michalak ani razu się nie pomyliła.

Drugą zawodniczkom, której nie ujrzymy już w Lubinie jest Simona Szarkova. Reprezentantka Słowacji do Lubina przyjechała w maju ubiegłego roku, odchodząc wówczas z węgierskiego zespołu. Szarkova w Lubinie nie była tak skuteczna jak wcześniej wspomniana Daria Michalak, lecz również okazała się być zawodniczką, która może wnieść nowy pierwiastek świeżości do zespołu z Lubina. Słowaczka w obecnym sezonie oddała łącznie 31 rzutów, z czego aż 20 z nich znajdowało się w świetle bramki. Rozgrywająca ta znalazła już nowego pracodawcę, gdyż na następny sezon dołączy ona do czeskiego Banika Most. Słowaczka grała tam już w latach 2014-2018.

Wraz z końcem sezonu barwy klubowe zmieni Aleksandra Zych.  Grająca na pozycji rozgrywającej Polka zdobyła 31 bramek przy czym wykręciła skuteczność na poziomie 62%. Leworęczna zawodniczka przed przyjściem do Lubina reprezentowała barwy; Vistalu Gdynia, Metz Handball, niemieckiej Borussii Dortmund, a ostatnio występowała w lidze rumuńskiej, broniąc barw CS Magura Cisnadie i Baia Mar, skąd postanowiła wrócić do ojczyzny właśnie do drużyny lubińskiego MKS-u. Po polskiej zawodniczce klub się jednak spodziewał zdecydowanie więcej i po jednym sezonie współpracy postanowił ją odsprzedać do innego zespołu.

Z drużyną zdobywcy podwójnej korony pożegnała się już również Jovana Milojević, która dołączyła do niej w sierpniu 2014 roku, kiedy klub jeszcze nosił nazwę METRACO Zagłębie Lubin, a więc serbska obrotowa była obecna w kadrze od początku budowania drużyny na miarę sukcesów krajowych. W zakończonym już sezonie oddała ona łącznie 48 rzutów z czego 39 zamieniły się w bramki dla Zagłębia. Z każdym kolejym sezonem występy tej zawodniczki odbywały się na coraz mniejszym poziomie, więc  nie trudno się domyślić dlaczego klub nie chciał nadal mieć w kadrze tej piłkarki.

Sam prezes klubu Witold Kulesza potwierdz, że działania te mają na celu wprowadzić odrobinę świeżości w szeregi Zagłębia jak i sprawić, że zespół ten zostanie odmłodzony

Jeśli chodzi poczynione wzmocnienia w klubie z Lubina, to na ten moment klub potwierdził tylko fakt zakontraktowania jednej piłkarski. Jest to Mariane Olivera Fernandes z Brazylii.

Występowała ona w reprezentacji Brazylii podczas mistrzostw świata w Hiszpanii w 2021 roku i Danii dwa lata później. Z reprezentacją Brazylii zdobywała złote medale na mistrzostwach Ameryki Środkowej i Południowej w 2021 i 2023 roku oraz na Igrzyskach Panamerykańskich w ubiegłym roku.

Fernandez do KGHM MKS Zagłębia przechodzi z hiszpańskiego BM Bera Bera, z którym zdominowała tamtejszą Liga Guerreras Iberdola, zdobywając trzy mistrzostwa Hiszpanii, dwa puchary oraz jeden superpuchar. W sezonie 2020/2021 została wybrana najlepszą lewą rozgrywającą hiszpańskiej ligi.

Czas pokaże, czy klub mający swoją siedzibę w Regionalnym Centrum Sportowym w Lubinie poczyni jeszcze jakieś ruchy na rynku transferowym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!