Foto: Ewa Swoboda/Paweł Skraba (Instagram)

Wtorkowa sesja poranna upłynęła pod znakiem rywalizacji sztafet na dystansach 4×100 i 4×400 metrów. O awans do finału w rywalizacji na 800 metrów rywalizowały też Polki – Anna Wielgosz i Angelika Sarna. 

4×400 metrów

W rywalizacji sztafet na dystansie 4×400 metrów bezpośredni awans do finału wywalczyć mogły czołowe drużyny z poszczególnych biegów kwalifikacyjnych. Z awansu cieszyć mogły się też najlepsze drużyny z grona przegranych.

Reprezentacja męska wystąpiła w składzie: Maksymilian Szwed, Karol Zalewski, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński. Przystąpili oni do drugiego biegu kwalifikacyjnego, w którym to wygrać zdołali Francuzi. Przez moment na prowadzeniu znajdował się biegnący na drugiej zmianie – Karol Zalewski. Przed ostatnią zmianą Polaków klasyfikowano jednak na 4. miejscu. Ostatecznie jednak na 3. miejscu zdołał dobiec Kajetan Duszyński. Linię mety przekroczył on w czasie 3 minut, 1 sekundy i 31 setnych sekundy. Wynik ten dawałby więc bezpośredni awans do dalszej fazy zawodów. Po czasie przyszła jednak informacja o dyskwalifikacji. Okazało się bowiem, że została przekroczona linia toru.

W pierwszym biegu kwalifikacyjnym wystąpiła żeńska reprezentacja Polski. O awans do biegu finałowego rywalizowały bowiem – Kinga Gacka, Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic.

Na prowadzenie wysunęła Polskę biegnąca na drugiej zmianie – Marika Popowicz-Drapała. Podczas dokonywanej zmiany na czołową lokatę wysunęły się jednak Niemki. Wyprzedzić rywalkę zdołała jednak Iga Baumgart-Witan. Pozycji premiowanej awansem bronić musiała więc Justyna Święty-Ersetic, która to triumfowała z czasem 3 minut, 25 sekund i 59 setnych sekundy.

Finałową rywalizację zaplanowano na 12 czerwca.

4×100 metrów 

W rywalizacji sztafet na dystansie 4×100 metrów obowiązywały te same zasady. Polaków podczas tych kwalifikacji reprezentowali – Marek Zakrzewski, Oliwer Wdowik, Łukasz Żak i Dominik Kopeć. Przystąpili oni do pierwszego biegu kwalifikacyjnego, w którym to wygrać zdołali Niemcy. Polacy zajęli natomiast 3. miejsce z czasem 38,67 sekundy. Dało to więc bezpośrednią kwalifikację do finałowej rywalizacji, którą to zaplanowano na 12 czerwca.

W sztafecie kobiet znalazła się wicemistrzyni Europy – Ewa Swoboda. O awans do finału walczyły z nią też: Krystsina Tsimanouskaya, Monika Romaszko i Magdalena Stefanowicz. W biegu kwalifikacyjnym zajęły one 5. miejsce z czasem 43,15 sekundy. Wynik ten dał więc kwalifikację z grona szczęśliwych przegranych.

Bieg na 800 metrów

Do półfinału w rywalizacji na 800 metrów przystąpiła Anna Wielgosz. Startowała ona w pierwszym biegu kwalifikacyjnym, w którym to zajęła 4. miejsce. Na mecie pojawiła się w czasie 1 minuty, 59 sekund i 7 setnych sekundy, co jest jej nowym rekordem życiowym. Wynik ten dał kwalifikację z grona szczęśliwych przegranych.

Do drugiego biegu kwalifikacyjnego przystąpiła Angelika Sarna, która do półfinału dostała się jako szczęśliwa przegrana. W biegu półfinałowym zajęła ona natomiast 2. miejsce z czasem 2 minut i 37 setnych sekundy. Wynik ten dał jej więc bezpośredni awans do finału.

Skok w dal

W skoku w dal do finału awansować zdołała Magdalena Bokun. Sklasyfikowano ją bowiem na 11. miejscu. W swoim najlepszej uzyskała ona 6,65 metrów.

Dziesięciobój 

Rywalizację w dziesięcioboju kontynuował Paweł Wiesiołek. We wtorek sesji porannej rywalizował on w biegu na 110 metrów przez płotki, rzucie dyskiem, skoku o tyczce i rzucie oszczepem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!